„Podmínečné propuštění je zakotveno v našich zákonech pro méně závažné trestné činy, pokud si vězni odpykají dvě třetiny trestu,“ citovala Sezgina agentura ANSA. „Jsme demokracie, republika s téměř stoletou historií, ale popisují nás jako sultanát,“ řekl turecký ambasador. Dodal, že Turecko bylo mezi zakládajícími členy Rady Evropy.
O propouštění informoval dnes na internetové sociální síti ministr spravedlnosti Bekir Bozdag, který zdůraznil, že „nejde o amnestii“ a že „se týká zločinů spáchaných před 1. červencem“. Na podmíněnou svobodu se ale nedostanou vrazi ani osoby odsouzené z terorismu.
Obvinění z terorismu či jeho podpory používá turecká justice ale poměrně často například proti kritikům režimu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a proti menšinovým Kurdům.
Po převratu, který si vyžádal na 240 obětí, Turecko provádí rozsáhlé čistky v armádě i v civilních úřadech. V úterý se pustilo i do razií v soukromých firmách. O práci už přišlo více než 81 000 zaměstnanců státní správy včetně soudců, prokurátorů, policistů, úředníků nebo učitelů. Zadrženo bylo přes 35 000 lidí; vůči zhruba 17 000 z nich je nyní vedeno trestní stíhání.
Ankara také usiluje o vydání bývalého imáma Fethullaha Gülena, jenž žije v americkém exilu a kterého obviňuje spolu s jeho četnými stoupenci ze zosnování červencového spiknutí. Pětasedmdesátiletého duchovního chce turecká justice poslat na doživotí do vězení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp