Analýza: České pandury jsou lepší než portugalské, proto dražší

15.08.2011 18:13 | Zprávy

Češi mají technicky vyspělejší a tudíž dražší obrněná vozidla Pandur, než pořídila portugalská armáda. Proto jsou české stroje dražší. Ze 199 pandurů pořízených pro českou armádu je většina technicky velmi dobře vybavená. Oproti tomu nejdražší a technicky nejvyspělejší varianta pandurů v případě portugalské armády tvoří pouze malou část dodávky. Tvrdí to analýza, kterou si na základě podkladů dodaných firmou Steyr nechala vypracovat česká armáda.

Analýza: České pandury jsou lepší než portugalské, proto dražší

S portugalským kontraktem na dodávku pandurů je česká smlouva často srovnávána. Český nákup je v médiích opakovaně označován za předražený. Češi zaplatili za 107 pandurů 14,4 miliardy korun. Portugalci nakoupili dohromady 260 kolových obrněných transportérů. Podle informací deníku Mladá fronta Dnes je v přepočtu stál jeden transportér 35 milionů korun. Češi tak nakoupili obrněná vozidla čtyřikrát dráž než Portugalci, napsal v červenci deník s odvoláním na utajovanou smlouvu mezi portugalskou vládou a rakouskou zbrojovkou Steyr. 

Související:


Podle materiálu, který Steyr vypracoval pro české ministerstvo obrany, je většina portugalských strojů vybavena hůře než jejich české protějšky. "Přibližně srovnatelných s vozidly pořizovanými pro českou armádu s velkým věžovým kompletem, ale nižším stupněm výbavy a softwarovým zabezpečením je pouze 32 kusů," uvádí analýza ministerstva obrany. 

Všech 107 vozidel, která pořídila česká armáda, dokáže plavat. Oproti tomu má stejnou schopnost 20 portugalských strojů, tedy zhruba osm procent celkové zakázky. 99 českých pandurů je vybaveno dálkově ovládanou věží, vybavenou dvěma odpalovači raket Spike a kulometem ráže 7,62 milimetru. Stejnou věž mají oproti tomu dva portugalské transportéry, uvádí analýza firmy Steyr. 

Z 99 finančně nejnáročnějších českých vozidel je 16 vybaveno dalšími optoelektrickými průzkumnými senzory a z nich osm pandurů má navíc bojové přehledové lokátory "ve finanční náročnosti několika desítek milionů korun na vozidlo, přičemž tuto variantu portugalský projekt vůbec neobsahuje," uvádí zpráva ministerstva. 


Portugalské pandury, které jsou srovnatelné s těmi českými, z hlediska technických parametrů a výbavy zaostávají, tvrdí materiál. Nejsou obojživelné a některé vybavení mají pouze v základní úrovni - například protichemickou ochranu a soustavu brzd. Nemají také bojový informační systém ani systém detekující ozáření. České pandury do sebe pojmou 11 vojáků, portugalské sedm, tvrdí dále analýza. 

Podle analýzy jsou finanční údaje v případě českého projektu na nákup pandurů uváděny včetně dvacetiprocentní DPH, kdežto v případě portugalského nákupu jsou ceny uváděny bez daně. Češi podle materiálu dodaného Steyrem oproti Portugalcům do kontraktu zahrnuli také technickou podporu nákupu. 

Odebrali tak navíc simulátory, munici včetně 88 protitankových naváděných střel Spike, maskovací sítě, interaktivní dokumentaci, náhradní díly a další věci, které dohromady činí zhruba 14 procent celkové ceny zakázky. 

O nákupu 199 pandurů s opcí na 35 dalších v hodnotě 20,8 miliardy korun rozhodla v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Koncem roku 2007 kabinet Mirka Topolánka (ODS) od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele - firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun. Smlouva na dodávku vozidel byla podepsána na jaře 2009. V polovině července 2010 začal nákup pandurů vyšetřovat česko-rakouský policejní tým. Úkony trestního řízení byly zahájeny pro podezření ze spáchání trestného činu pletichy při veřejné soutěži a veřejné dražbě.


Čtěte také:


Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…