Hussein během své inaugurační řeči pro organizaci Peace, Justice and Security (Mír, spravedlnost a bezpečnost, pozn. red.) prohlásil, že jeho úloha jakožto muslima spočívá v ochraně a podpoře lidských práv každého jednotlivce všude na světě.
„A jsem také rozčilený,“ dodal Hussein, jehož rozpálily do běla „lži, polopravdy, manipulace a vyvolávání strachu“ v podání nizozemského politika Geerta Wilderse.
Husseinovi vadí, že lídr Strany pro svobodu v kampani, kterou jeho partaj spustila před nadcházejícími parlamentními volbami, slibuje deislamizaci Nizozemska, čehož chce dosáhnout zavřením hranic i azylových center pro uprchlíky, zákazem nošení muslimských šátků či odmítáním muslimských imigrantů. V plánu má také zavírání mešit, islámských škol či zákaz Koránu.
Strana několik měsíců před volbami drží první příčku v předvolebních průzkumech, a tak skutečně reálně hrozí, že Wilders dostane šanci prosadit přísná protiislámská opatření v praxi.
Jordánský princ navrhovaná protiislámská opatření nelibě nese. Wilders má dle jeho názoru mnoho společného s republikánským kandidátem na příštího amerického prezidenta Donaldem Trumpem, maďarským premiérem Viktorem Orbánem, šéfkou francouzské Národní fronty Marine Le Penovou a britským politikem Nigelem Faragem.
V tom, co uvedené osoby hlásají, spatřuje Hussein podobnosti s ideologií propagovanou takzvaným Islámským státem. „Všichni víceméně usilují o návrat do časů, v nichž žili pospolu skupiny etnicky či nábožensky homogenních lidí,“ uvedl jordánský princ s tím, že taková vize ovšem není v dnešním světě realizovatelná. Ti, kdo ji slibují, jsou dle něho podvodníci, kteří tak akorát prostřednictvím polopravd a přílišného zjednodušování reality posilují v lidech jejich obavy.
„Nestavím na roveň skutky populistických demagogů a takzvaného Islámského státu. Ale džihádisté používají podobnou komunikační strategii jako populisté – obě skupiny přežívají na úkor jiných,“ zdůraznil Hussein.
Vysoký komisař OSN pro lidská práva vyzývá k opuštění této trajektorie, neboť tuší zlé konce. Mohlo by se prý lehko stát, že se nenávistná atmosféra zvrhne v kolotoč násilí. „Opravdu tomu budeme nadále jen přihlížet a mávat rukou nad zaslepeností předsudky?“ táže se Hussein.
Nizozemský politik si kritiku nenechal líbit a prostřednictvím agentury AFP vysokému komisaři OSN pro lidská práva vzkázal, že je „naprostý blázen“. „Další důvod, proč se zbavit OSN. Islám a svoboda nejsou slučitelné, ať už říká jordánský byrokrat cokoliv,“ konstatoval Wilders.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš