„Miloslav Vlk měl zásadní osobní přínos k obnovení duchovní služby a na vzniku Duchovní služby Armády České republiky. Často vzpomínal, jak to všechno začalo,“ uvedl hlavní armádní kaplan Jaroslav Knichal.
Vlk podle něj při jednom setkání řekl, že styl duchovní služby v české armádě je zcela odlišný od mnohých evropských zemí, protože nebyla budována „shora“, ale zdola od kaplanů. Prý to vyžadovala společenská situace v zemi. „Odlišnost od běžných norem v katolické církvi byla tehdy odsouhlasena samotným státním sekretářem Vatikánu, kardinálem Angelem Sodanem,“ cituje Knichal Vlka.
Knichal poznamenal, že kardinál Vlk si byl velmi silně vědom, že fungování kaplanů v armádě musí být postaveno právě na ekumenickém principu. „Zastával jasný postoj v tom, že křesťanské církve mohou ve společnosti být prospěšné v mimořádné ekumenické spolupráci,“ uvedl Knichal.
Smlouvu o duchovní službě v resortu ministerstva obrany podepsal Vlk v roce 1998 jako předseda České biskupské konference spolu s předsedou Ekumenické rady církví Pavlem Smetanou. Za svůj přínos k obnovení duchovní služby obdržel v roce 2013 pamětní odznak Duchovní služby AČR.
Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) uvedl, že v případě armádní duchovní služby je „nutné vnímat především její širší přesah a podporu, kterou poskytuje nejen současným vojákům a jejich blízkým, ale i válečným veteránům“. Podle náčelníka Generálního štábu Josefa Bečváře jsou kaplani pro české vojáky oporou nejen v misích, ale i v běžném životě v posádkách. „Jejich působení je unikátní tím, že se nezaměřují jen na otázky víry, ale stejně jako věřícím jsou otevřeni ve své službě i lidem bez vyznání,“ poznamenal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk