BIS: Léky na bolest a horečku a antibiotika v ohrožení

28.02.2023 8:42 | Ze sítí

Bezpečnostní informační služba varuje před tím, že Česko je silně závislé na dodávkách klíčových léků z Číny, a tím pádem může být v případě politického konfliktu vydíratelné. Píše o tom Deník N.

BIS: Léky na bolest a horečku a antibiotika v ohrožení
Foto: pixabay.com
Popisek: Nemoc, léky - ilustrační foto

V Číně se vyrábí skoro 70 procent účinných látek, takzvaných API pro výrobu léků na bolest, horečku, různých typů antibiotik a dalších. A právě před závislostí na dodávkách klíčových léků z Číny, a tím, že v případě politického konfliktu může být Česko vydíratelné, varuje Bezpečnostní informační služba. Podle odborníků totiž může závislost na lécích z Číny ještě růst. Experti v té souvislosti zdůrazňují, že by se měla výroba generických léčiv začít přesouvat. 

A to, jak se závislost na čínském trhu projevuje, je patrné již nyní. Evropské lékárny hlásí největší problémy za posledních třicet let, dochází k masivním výpadkům základních léčiv. Čínské továrny na výrobu léků totiž nejprve zavřela státní politika nulového covidu, poté tyto léky vykoupili pacienti nakažení covidem, píše Deník N.

Ten právě spekuluje o tom, jak by se Evropa mohla stát vydíratelná. A to v případě, když Čína zaútočí na Tchaj-wan a Evropská unie vyhlásí proti Číně sankce a postaví se na stranu Tchaj-wanu. Země by pak mohly stát před otázkou, zda se postavit za utlačovaného spojence, nebo ohrozit zemi nedostatkem kéků. 

„Je nepochybné, že pro Čínu by bylo možné, aby existující závislosti využila k nátlakovým akcím vůči zemím, které s ní soupeří, především ve sporu o regionální hegemonii v oblasti západního Pacifiku včetně jejich spojenců,“ dodává k tomu zpravodajec Libor Kutěj, jenž je ředitelem Ústavu zpravodajských studií Univerzity obrany.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Za dob Československa jsme byli soběstační téměř ve všem., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAion , 28.02.2023 9:45:37
od r. 2004 co jsme byli vstoupeni do EU tady jde všechno od deseti k pěti. Stali jsme se ukázkovou kolonií k velké radosti anglosaských firem a zemědělců.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

16:55 „Máslo je drahé. Co husí sádlo?“ Zaslechnuto na adventních trzích. A to nebylo vše

Že je klobása na adventních trzích za 120 korun, si už tak nějak zvykáme. Dvě deci svařáku za 60 mož…