Článek začíná informací, že 16. května Evropská komise zaslala české vládě do Prahy velmi výbušný dopis. Má se jednat o „audit podvodu českého premiéra“. Informaci měl potvrdit europoslanec za Zelené Bart Staes, který prý případ „sleduje jako pitbul“.
Zpráva měla referovat o tom, že premiér Babiš zneužívá svou politickou moc k tomu, aby evropské dotace získávala přednostně jeho společnost. Více než 100 milionů eur měl z evropských fondů získat v rozporu s finančními nařízeními EU.
Od roku 2014, kdy Babiš vstoupil do vlády, se dotace pro Agrofert měly zvýšit z 23 milionů eur na 81 milionů.
Jak článek uvádí, Evropskou komisi na celou věc upozornila Česká pirátská strana, o které belgický novinář tvrdí, že je největší opoziční stranou v ČR. Stížnost byla poslána v srpnu 2018 a když Evropská komise tři měsíce nereagovala, zástupci Pirátů se začali vehementně domáhat řešení své stížnosti.
Při telefonátu se zástupci Pirátů prý úředník Evropské komise sám připustil, že komise porušila pravidla, když do tří měsíců nezareagovala. Proto se Piráti rozhodli zažalovat u Evropského soudního dvora rovnou i Evropskou komisi.
Europoslanec Staes za to Bartošovu stranu pochválil. Komise podle něj měla devět měsíců před volbami na to, aby situaci vyjasnila. Komisař Günther Oettinger prý ale zveřejnění zprávy záměrně zdržoval.
Pak dostal v článku prostor samotný Ivan Bartoš, který si postěžoval, že Evropská komise chce celou záležitost oddálit až po volbách. „Oni z neznámých důvodů Andreje Babiše chrání,“ rozčiloval se Bartoš. „A Evropané mají právo před volbami vědět, zda jejich Komise zakrývá podvody s penězi daňových poplatníků, anebo zda proti nim bojuje,“ čílil se.
Celá záležitost je pro evropské elity mimořádně citlivá. Liberální frakce ALDE, pod kterou ANO patří a jejíž předseda Verhofstadt vždy býval na Chodově zlatým hřebem sjezdů ANO, se prý teď začíná od Babiše distancovat. A komplikovat se začínají i námluvy s Emmanuelem Macronem, který chce v Evropském parlamentu postavit vlastní frakci a Babišovo hnutí mělo být jednou z jejích opor.
Právníci Evropské komise se měli vyslovit již na konci roku 2018, že Babiš reálně stále ovládá společnost Agrofert, což je proti evropským finančním nařízením. Zpráva ale nebyla oficiální cestou zveřejněna – respektive o její únik do médií se postarali čeští Piráti.
Evropská komise se prý důsledně snaží vše až do voleb utajit, v celé věci má být zainteresován dokonce Martin Selmayr, šéf úřadu Evropské komise.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav