Babiš přišel debatovat se studenty. Jenže dorazili taky novináři od Sabiny Slonkové...

31.03.2017 15:47 | Zprávy

REPORTÁŽ Snížení státního dluhu, inspirace u Bati, komplikace života ze strany EU a vláda řešící nesmysly. Také o tom mluvil Andrej Babiš. Vicepremiéra a ministra financí si ve čtvrtek večer na pražskou VŠE přišly poslechnout stovky studentů. Zájem byl tak velký, že kolem stovky z nich muselo sedět na zemi před řečnickým pultíkem.

Babiš přišel debatovat se studenty. Jenže dorazili taky novináři od Sabiny Slonkové...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přednáška ministra financí Andreje Babiše na Vysoké škole ekonomické na téma Fiskální a daňová politika

Fiskální a daňová politika. Tak oficiálně znělo setkání Andreje Babiše se studenty Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. V pondělí večer ministr financí přitáhl několik stovek studentů. Aula byla našlapaná k prasknutí a Babiš často sklízel bouřlivé ovace. V debatě přišla snad jen jedna nepříjemná otázka, nicméně i s tou si vicepremiér Babiš svérazně poradil.

Studenti měli o zábavu postaráno hned zpočátku. Po úvodním slovu děkana Národohospodářské fakulty VŠE Miroslava Ševčíka se Babiš přesouval k řečnickému pultíku. Okamžitě si všiml, že je tam umístěn i mikrofon Seznam zpráv, který omylem shodil. „Hele, jsou tady ze Seznamu, můj oblíbený server,“ sdělil ironicky, sebral spadlý mikrofon a vrátil ho na pultík. Když se po chvíli kameraman Seznamu zvedl a odešel ze sálu, Babiš za ním křikl „pozdravujte Slonkovou!“

„Takže já jsem ministr financí a mám na starosti vybírat peníze proto, aby je ostatní ministři utratili,“ spusil šéf hnutí ANO a sálem zaduněl smích.

České ekonomice se podle Andreje Babiše vede dobře, má nejlepší rating ve střední a východní Evropě a ČR jednou z nejméně zadlužených zemí EU. „Podařilo se nám snížit státní dluh o 70 miliard. Každého občana jsme oddlužili o 6620 korun. Celkově se nám daří,“ konstatoval a opět omylem shodil z pultíku mikrofon Seznamu. „Já to nedělám naschvál, fakt ne, i když Seznam nemusím,“ komentoval to.

Před studenty se dokonce ministr Babiš omluvil. Důvodem byl nárůst byrokratické zátěže a povinností podnikatelů kvůli kontrolním hlášením DPH. „Když jsme zaváděli kontrolní hlášení, byly protesty. Rozumím tomu a omlouvám se, že jsme tím firmám trošku ztížili život, ale na druhé straně jsme vybrali 18 miliard navíc. Peníze potřebujeme a tento rok na DPH vybereme 370 miliard a náklady na důchody jsou 417 miliard. To abyste měli srovnání nejvyšších položek,“ zmínil první vicepremiér.

Česko má podle Babiše konkurenční výhodu, že tu máme v porovnání s ostatními nízké daně. „Nehodlám tady budovat žádný sociální stát jako ve Francii, kde jsou extrémní daně, spoustu lidí tam kvůli tomu nechce žít nebo vymýšlejí, jak ty daně obejít,“ připomněl.

Během debaty se pokoušel nastínit i své vize do budoucna. Celým výstupem se nesla linka v tom, že pokud bychom se po pádu komunismu šli učit a inspirovat do zahraničí, mohli jsme mít už dávno vybudouvanou dálniční síť, mohly tu jezdit rychlovlaky, kterými by cesta z Prahy do Brna trvala 40 minut a podobně.

Babiš zmínil také známé dílo Jana Antonína Bati „Budujeme stát pro 40 milionů lidí“. V mnohém nám prý všechno ztěžuje Evropská unie. „Největší podnikatelský vzor je pro mě Baťa. Mohli jsme si nechar poradit a základ infrastruktury postavit před vstupem do Evropské unie, kterám nám komplikuje život při čerpání peněz do dopravy,“ je přesvědčen ministr financí.

Komplikovaná v prosazování řady věcí je podle Babiše i současná situace v koaliční vládě. „Čtyři roky vládnutí budou za chvíli pryč a já jsem na začátku koalice hned chtěl nějaké výsledky. Plno staveb začalo, ale jde to těžko. Spoustu pozitivních věcí nemůžu udělat, protože v tom brání zákon. Já se bojím cokoli podepsat, protože z toho hned může být problém. Je potřeba změnit i to, co projednává vláda. Samé nesmysly. Systém musí být pružnější, aby stát skutečně fungoval spíš jako ta rodinná firma,“ stěžoval si Babiš na zdlouhavé procesy při snaze cokoli prosadit.

Problém je prý i detailněji plánovat státní rozpočet, v daném případě kvůli penězům z EU. „Kdybychom nerozpočtovali evropské peníze, máme to přesně spočítané a nedojde k rozdílu, že plánujeme schodek 70 miliard a nakonec máme 70 přebytek. Další problém je u ministerstev, která rozpočtují, a stává se, že ty peníze neutratí, hlavně do investic. Ministr Stropnický třeba má helikoptéry za 12 miliard, maturuje na tom už druhý rok a teďka není jednoduché určit vůbec ten typ helikoptéry. Někdo říká útočná, s raketou, bez rakety, všechno možný. Přitom tam má prachy, ale podle různých pravidel a zákonů je složité to nakoupit,“ popsal na konkrétním případu šéf státní kasy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

20:42 Nový trestný čin. Schneider udeřil: Pokud to prosazovala BIS, je bezpečnostním rizikem

„Samozřejmě rozumím, že pro BIS by byl nejlepší severokorejský režim. Oni to vlastně vedou k tomu, t…