Někdejší člen hnutí ANO v Brně a zeť náměstkyně ministra financí pro oblast daní Aleny Schillerové David Rusňák měl v roce 2011, tedy v roce, kdy hnutí ANO oficiálně vznikalo, nezákonně získávat informace z živých policejních spisů. Šlo o spisy, v nichž policie prověřovala Rusňáka, zda není zapojen do podvodu se škodou ve výši 900 milionů korun. Tehdy policie případ odložila, ale s novými informacemi možná bude moct případ znovu otevřít.
„Policie dnes tyto úniky připisuje na základě digitálních stop Tereze Čoupkové, administrativní pracovnici brněnského krajského státního zastupitelství a přítelkyni bývalého elitního policisty Michala Ratajského. Jinak také obchodního partnera Davida Rusňáka. Všichni tři už byli obviněni v rámci razie z minulého týdne, na jejímž konci je kvůli úniku informací osmnáct trestně stíhaných osob,“ píše Slonková.
Čoupková prý prakticky online viděla, co se ve vyšetřování Rusňákovy kauzy děje, a podnikatel tak teoreticky mohl reagovat na počínání státních zástupců. Čoupková ovšem do spisu nahlížela nelegálně.
„Pracovnice státního zastupitelství Čoupková zjišťovala údaje k Davidovi Rusňákovi v evidencích policie a státního zastupitelství celkem devětkrát. Zbývající tři úniky informací spojené s Rusňákem připisují policisté svým kolegům Janu Patlokovi a Danielu Medvecovi. Patloka podle obvinění zkoumal v policejním systému hned dvakrát, jestli je proti Rusňákovi a jeho firmě vedené nějaké trestní řízení: v roce 2014 a v roce 2016. To samé pak v roce 2016 dělal Medvec,“ píše dál Slonková.
Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan a jeho lidé celou skupinu od určitého okamžiku odposlouchávali, a měli tak poměrně jasný přehled o tom, jaké informace Rusňák získává.
Rusňákův advokát Tomáš Sokol se k případu nechtěl vyjadřovat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp