Banky v bahně? Ještě hůř. Zlé číslo, o němž EU mlčí

27.03.2023 8:32 | Ze sítí

Poté, co se v pátek akcie Deutsche Bank propadly o více než 14 %, se vedoucí představitelé Evropské unie a Evropské centrální banky (ECB) snažili uklidnit obavy s tvrzeními, že k nim „není důvod“. Na kurzy devizového trhu však nemělo příliš vliv ani přesvědčování německého kancléře Olafa Scholze a euro před víkendem oslabilo k dolaru přibližně o procento. Ekonom Lukáš Kovanda v té souvislosti upozornil, že vůči švýcarskému franku již euro za dobu své existence ztratilo 38 %. „Vystřízlivění z euro-iluze,“ komentuje číslo. Trh si dle něj prý už uvědomil, že se z Řecka díky euru „přes noc“ Německo nestane.

Banky v bahně? Ještě hůř. Zlé číslo, o němž EU mlčí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Eurobankovka v detailu

Vedoucí představitelé Evropské unie a ECB v pátek uklidňovali obavy s tím, že věřitelé v EU mají být dobře kapitalizovaní a likvidní díky zkušenostem, které si vzali po pádu banky Lehman Brothers v roce 2008. „Náš bankovní sektor je odolný a má silnou kapitálovou a likvidní pozici,“ uvedli podle Reuters představitelé sedmadvacítky v prohlášení na závěr ekonomického zasedání.

Situaci uklidňoval také nizozemský premiér Mark Rutte a tvrdil, že je „velmi nepravděpodobné“, že by se eurozóna ponořila do nové bankovní krize, protože sektor je mnohem silnější než před deseti lety. „To je velmi nepravděpodobné, když se podíváte, jak jsme to v Evropě zorganizovali,“ řekl a navázal tak na německého kancléře Olafa Scholze, jenž označil Deutsche Bank za „velmi ziskovou banku“ a pravil, že tak není důvod k obavám.

Šéfka Evropské centrální banky Christine Lagardeová pak pokračovala v podobném duchu. „Bankovní sektor eurozóny je silný, protože jsme na všechny z nich aplikovali regulační reformy dohodnuté na mezinárodní úrovni po globální finanční krizi,“ řekla Lagardeová dle agentury Reuters a dodala, že je možné počítat s tím, že by ECB v případě potřeby mohla poskytnout systému likviditu.

Že se EU potýká s turbulentní dobou v bankovním sektoru v období velmi vysoké inflace, dle Lagardeové není problém, jelikož prý ECB dokáže prostřednictvím svých nástrojů řešit obojí zároveň. „Náš soubor nástrojů nám umožňuje řešit rizika pro obojí,“ tvrdila šéfka ECB s tím, že je její instituce „odhodlaná“ vrátit inflaci zpět k dvouprocentnímu cíli.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Petr Letocha byl položen dotaz

Možná se nepletu, ale zdá se, že díky Trupovi se Evropa probouzí?

Jednak konečně vidíme nějaký pokus o to, ukončit mírem válku na Ukrajině a taky se zdá, že Evropa začíná řešit i svou bezpečnost. Ale opět se tím ukazuje, že jsme jako Evropa selhali a zaspali. Nebo máte jiný názor? Jestli ano, tak jak vysvětlíte, že se dosud vážně o míru na Ukrajině nejednalo? A ja...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

po pravdě řečeno, , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusečeněk , 27.03.2023 9:53:54
ty tzv.sankce proti číně rusku, cíleně likvidují západní, rotšilsdovy banky, tyto zločinecké bandy, padají ke dnu, jako celá ekonomika, neb z dolaru, eura, je toaletní papír, většina světa obchoduje v čínské, indické, ruské, měmě, jsme ve vlku smrti-krok od hladomoru, atomové války

|  7 |  0

Další články z rubriky

Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

20:37 Přišel Fiala, vyletěly potraty. Propad porodnosti po vakcíně. Sněmovna se otřásala

Premiér Fiala se na podzim smál, když poslanec Vladimír Zlínský vznesl interpelaci, zda vláda nějak …