Jeho resort v současnosti prověřuje možnosti vyplývající z aktuálního návrhu Evropské komise (EK). Ministerstvo o tom dnes informovalo na svém webu. Návrh nařízení CARE (Cohesion's Actions for Refugees in Europe) komise zveřejnila 8. března v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.
Bartoš ocenil iniciativu a rychlost, s jakou komise navrhla upravit legislativu pro politiku soudržnosti. „Přestože Česká republika má většinu prostředků z evropských fondů již přidělenou konkrétním žadatelům, intenzivně prověřujeme možnosti návrhu v našich programech a možnosti pro partnery v regionech," uvedl ministr. Dodal, že opatření mohou jednotlivým regionům pomoci rychle, ale zároveň je potřeba vnímat dlouhodobější dopady.
Návrh na úpravu legislativy, který představila komisařka pro kohezi a regionální politiku na neformálním jednání ministrů EU odpovědných za politiku soudržnosti, řeší podle Česka především pomoc v krátkodobém horizontu. Členské státy ale budou muset společně prodiskutovat i opatření, která by zasaženým zemím pomohla reagovat na dlouhodobější dopady migrační krize spojené s ruskou invazí.
Komisí navržená změna prodlužuje možnost stoprocentního spolufinancování EU v rámci dotací z politiky soudržnosti. Z období 2014 až 2020 bude prodloužena na účetní období 2021 až 2022. Členské státy a regiony budou mít dále možnost využít prostředky z Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR) nebo Evropského sociálního fondu (ESF) na jakýkoli typ opatření na podporu osob prchajících z Ukrajiny.
Výdaje členských států na pomoc budou způsobilé pro podporu EU se zpětnou platností od zahájení ruské invaze. Součástí návrhu je i zjednodušení podávání zpráv a úpravy programu.
Za dva týdny od zahájení ruské invaze uprchlo před válkou přes hranice Ukrajiny více než 2,3 milionu lidí, uvádí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Nejvíce uprchlíků, zhruba 1,43 milionu, zamířilo do Polska.
V Česku je podle údajů mobilních operátorů zhruba 200 000 ukrajinských uprchlíků, uvedl dnes ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Cizinecké policii se dosud ohlásilo téměř 70 000 lidí, ve středu jich bylo skoro 7000, zveřejnilo Ministerstvo vnitra na twitteru.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.