Bijí na poplach. Ukrajina ztrácí území. Pomalu, ale neustále

04.08.2024 19:58 | Zprávy

Krvavá válka na Ukrajině neutichá. Ruští okupanti zabírají další a další území Ukrajiny a rozsévají zkázu po celé zemi. O to víc dnes část Ukrajinců kritizuje nedávnou výměnu vězňů mezi Ruskem a Západem. Podle šéfredaktora serveru Kyiv Post výměna naznačila, že Západ v budoucnu může v rámci dohod s Ruskem prodat střední a východní Evropu.

Bijí na poplach. Ukrajina ztrácí území. Pomalu, ale neustále
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ukrajina s územím obsazeným Rusy

Vasyl Kapustej, Ukrajinec, který od roku 2000 žije v České republice a od roku 2014 má české občanství, popsal situaci na frontě. Ve shodě s bezpečnostními analytiky, včetně analytiků washingtonského Institutu pro studium války (ISW), konstatoval, že Rusové den co den postupují na Ukrajině o pár desítek až stovek metrů, ale takový postup je podle jeho názoru extrémně nebezpečný.

„Takhle vypadá postup russáckých okupantských zmrdů v čase. Jen tak pro představu. Ano, je to jen pár set metrů denně. Ano, stojí je to hodně lidí a techniky. Ano, dobývají vesnice srovnané se zemí, kde nic nezůstává. Ale postupují. Za měsíc, dva to dává i několik km a z lokálního taktického úspěchu se to mění na operativně-taktický úspěch,“ bil na poplach Kapustej,

 

 

A to se děje v situaci, kdy trojice ruských liberálů propuštěných z ruských věznic kritizuje Západ za zavedení sankcí proti Rusku a sdělují světu, že nelze zaměňovat ruskou společnost a ruského vládce Vladimira Putina.

Bohdan Nahaylo, šéfredaktor Kyiv Post, britsko-ukrajinský novinář a zkušený pozorovatel Ukrajiny žijící v Barceloně, který mimo jiné působil i v roli poradce pro OSN, konstatoval, že je rád za osvobození každého politického vězně. Ale přesto je podle jeho názoru potřeba si klást otázku, za jakých podmínek proběhla poslední výměna a proč se ruští odpůrci Vladimira Putina chovají i po propuštění z ruského vězení tak, jak se chovají, to znamená, kritizují Západ např. za již zmíněné sankce proti Rusku.

Šéfredaktor Kyiv Post má za to, že tři propuštění ruští političtí vězni - Ilja Jašin, Vladimir Kara-Murza a Andrej Pivovarov - měli vystoupit, měli odsoudit ruskou agresi vůči Ukrajině a začít tak stavět most mezi demokraticky a svobodně uvažujícími Rusy na jedné straně a mezi Ukrajinci na straně druhé. Tuto příležitost však podle šéfredaktora trojice propuštěných vězňů zazdila. Tři pánové totiž neodpověděli na zásadní otázky.

„Jsou plně s demokratickým světem, nebo je Rusko stále jakýmsi historickým zvláštním případem, který si zaslouží, aby se s ním zacházelo jinak? Je Putinovo Rusko pokračováním despotického ruského imperialismu v adaptované podobě, nebo odchylkou od normy?“ ptal se.

A hned přidal další otázku. Když už byli součástí dohody i turečtí vyjednavači, proč nebyl propuštěn také některý z vězněných krymských Tatarů? „O ukrajinských zajatcích se ani nebudu zmiňovat,“ podotkl šéfredaktor.

Nejvíc ho prý zaskočilo, proč tým demokratické kandidátky na prezidentku USA Kamaly Harrisové telefonoval s Juliji Navalnou, když její muž Alexej Navalnyj už nemohl být součástí výměny a navíc, dokud žil, tak mimo jiné hovořil o ukrajinském Krymu jako o ruském území.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Paní poslankyně dotaz na vás zněl následovně. "Kdo ustanovil, že budou mít poslanci prázdniny."

Na to jste neodpověděla, jen jste se ze široka rozepsala. Mám možnost sledovat dění v poslanecké sněmovně v televizi. Ve vašem textu je toto:"což je proto, že jednání PS probíhá za přítomnosti členů Vlády". Vládu velmi často ale na jednání sněmovny nevídám. O mnohých poslancích nemluvě. Jste asi sku...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Svědectví, jak se v Kyjevě dělal Majdan: Sto obětí, pak bude Západ reagovat

20:03 Svědectví, jak se v Kyjevě dělal Majdan: Sto obětí, pak bude Západ reagovat

Ke střelbě do prozápadních protestujících na kyjevském Majdanu v únoru 2014 podle ukrajinského polit…