Henry Cuellar, kongresman ze státu Texas, je mimo vyhlášené drsné nátury svého státu také držitelem černého pásu v karate. Přesto na začátku října raději rychle vydal klíče od své Toyoty, když jej ve Washingtonu D.C. přepadla trojice ozbrojenců.
Bylo to už 754. přepadení auta v hlavním městě USA tohoto roku. Tento typ kriminality se zde odehrává třikrát denně.
Kromě toho ve Washingtonu bylo jen do konce září zavražděno více než 200 lidí. Desítky drobných sporů končí tím nejradikálnějším možným způsobem.
Řada amerických médií, jejichž redaktoři často mají zážitky z washingtonských ulic z první ruky, se ptá, co se to v hlavním městě děje. Zatímco jinde násilná kriminalita po krátkodobém postcovidovém nárůstu opět klesá, Washington hlásí nárůst násilné kriminality o plných 40 procent.
V únoru ohromil případ kongresmanky z Minnesoty Angie Craigové, když hrdinně zpacifikovala násilníka, který ji začal škrtit ve výtahu jejího bydliště.
Na konci července, ve kterém počet vražd výrazně překročil 20, bylo přijato s mimořádnou potupou, když varování všem občanům, aby si v metropoli dávali pozor, zveřejnila ambasáda Mexika, tradičně v USA považovaného za mordor na jihu.
Vysvětlení novináři hledají především ve specifickém právním ukotvení hlavního města, které nemá statut státu, takže tam má poměrně velkou míru vlivu federální správa. Když v březnu samospráva žádala zpřísnění trestních postihů za pouliční kriminalitu, zvrátilo to hlasování Kongresu, do kterého vstoupila politika.
Úřadům hlavního města se ale stíhání kriminality nedaří dlouhodobě. V roce 2021 přišel o licenci místní kriminalistický ústav, zpracovávající všechna forenzní data. Důvodem byla nejen mimořádně nízká úspěšnost (dokázali analyzovat jen pouhých 7 procent vzorků DNA, dodaných z míst činů), ale i čachry, kterými měly být spáchané chyby zakrývány.
Ve městě, které má pouhých půl milionu obyvatel, ale sídlí tam prakticky všechny federální úřady, je navíc místní prokuratura chronicky přetížená. V roce 2021 navíc byla podstatná část prokurátorů převedena na vyšetřování „útoku na Kapitol“.
Výsledkem bylo, že prokuratura odložila 53 procent předložených kauz, a tím osvobodila plných 67 procent zadržených osob. V roce 2016 bylo takto propuštěných pouhých 31 procent. The Economist dodává srovnání: Ve Philadelphii byla odložena pouhá 4 procenta případů, v Chicagu 14.
Rovněž ve městě chybí třetina soudců. Ty na území, které má statut „federálního“, jmenuje prezident a schvaluje Senát. Jenže Joea Bidena i zákonodárce zajímají jiné věci, takže aktuálně je neobsazeno 12 míst a dalších 7 soudců čeká na schválení Senátem.
K soudu se tak dostane mnohem méně případů, což je další zřejmý signál pro všechny zločince, jak „horké“ to bude s jejich potrestáním. A rovněž zdroj frustrace pro všechny muže a ženy zákona, kteří navíc v posledních letech poslouchali všechny možné výkřiky o státním fašismu a výzvy, aby bylo zastaveno financování policie.
Washington Post píše o jejich „frustraci z progresivní politiky“, která ale není jen výsadou Washingtonu, ale týká se policejních sborů napříč celou zemí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.