„Jen pravda nás osvobodí,“ kázal arcibiskup. „Společnost touží po pravdě. Po vraždě Jána Kuciaka a Martiny Kušnírové, když vrah je stále na svobodě, tak nechceme slyšet žádné rozhovory a pohádky, chceme slyšet pravdu. O to by nám mělo jít stále, jen o pravdu, pak by se takové nepravosti nestávaly,“ pokračoval.
Připomněl, že slovenská společnost je citlivá na korupci, klientelismus, zneužívání evropských fondů, podvody a mafiánské chování, a slušní lidé chtějí, aby se tyto věci řešily a vyřešily. Důvod vzpomínat na Cyrila a Metoděje je prý hlavně to, že Slovensko není na dobré cestě. „Někdo cizí se nás snaží svést ze správné cesty. Naše země musí znovu slyšet pevný hlas a vidět mocný příklad věrozvěstů dneška, potřebuje zodpovědných vůdců, kterým by šlo bytostně o náš lid,“ hřměl Babjak. „Slovensko potřebuje vůdčí osobnosti, jak státnické, tak duchovní, abychom nezapírali sami sebe, aby s námi nemohl nikdo manipulovat, vnucovat nám nepřijatelné zákony,“ dodal.
Jak žít, kolik dětí má být v rodinách, co se mají učit a čemu věřit, to jsou věci, které si podle Babjaka Slováci nesmějí nechat vnutit. Občas prý doufá, že přijde chlapec z Andersenovy pohádky a zvolá „Císař je nahý!“ Věci se prý mají nazývat pravými jmény, místo her na moderní, kulturní a civilizované občany. Tímto směrem totiž podle arcibiskupa leží cesta k novému pohanství. „Upadáme na morální dno, které ještě nikdy nikoho neudělalo šťastným,“ kázal Babjak.
Poutě se zúčastnili představitelé jak světského, tak duchovního života, například předseda vlády Peter Pellegrini.
- Původní zdroj ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas