Británie po odchodu z EU plně nahradí dotace z unijních fondů

13.08.2016 19:46 | Zprávy

Británie svým zemědělcům, vědcům, regionům a dalším příjemcům evropských fondů po odchodu z Evropské unie plně vynahradí unijní dotace penězi ze svého státního rozpočtu. Slíbil to britský ministr financí Philip Hammond. Uvedl, že by to mělo státní pokladnu ročně stát kolem 4,5 miliardy liber (141 miliard Kč).

Británie po odchodu z EU plně nahradí dotace z unijních fondů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Brexit, ilustrační koláž

Londýn se zaručuje za financování projektů dotovaných z EU, které budou podepsány před letošním podzimním představením britského rozpočtu na další rok, řekl Hammond podle BBC. Současnou úroveň zemědělských dotací zachová Londýn do roku 2020, dodal ministr. Po červnovém referendu, které rozhodlo o vystoupení Británie z EU, zavládla mezi příjemci evropských fondů nejistota, třebaže skutečný odchod z EU je ještě daleko. Premiérka Theresa Mayová dala najevo, že dvouletý proces vystoupení z EU v letošním roce nezahájí.

„Uznáváme, že řada organizací v Británii, které jsou příjemci fondů EU nebo očekávají, že začnou tyto finance dostávat, chtějí ujištění ohledně toků peněz, které mají dostávat,“ citovala Hammonda agentura Reuters.

Podle agentury Full Fact poslala britská vláda do rozpočtu EU loni asi 13 miliard liber a zpět dostala 4,5 miliardy liber. Podle BBC navíc dostává britský soukromý sektor od EU 1–1,5 miliardy liber. „Je jasné, že jakmile přestaneme přispívat do EU, budeme mít k dispozici peníze pro investice do naší vlastní ekonomiky,“ řekl Hammond na otázku novinářů ohledně zdrojů financování.

Hammondův příslib se týká strukturálních a investičních fondů i unijního programu Horizont 2020, který financuje výzkum a inovace. Jeho záruku přivítali zástupci farmářů, britské akademie věd Royal Society, Britská obchodní komora a další organizace zastupující příjemce evropských fondů. „Dnešní oznámení vysílá přesvědčivé poselství, že Británie zůstává otevřená a vstřícná ke spolupráci,“ řekl k Hammondovu vyjádření předseda Royal Society Venki Ramakrishnan.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„V Bruselu nebude jednou na výplaty, Trump vše urychlí.“ Advokátka Hustáková nad dotazy čtenářů

4:44 „V Bruselu nebude jednou na výplaty, Trump vše urychlí.“ Advokátka Hustáková nad dotazy čtenářů

Jak by se mohla rozpadnout EU? „Nespokojené obyvatelstvo členských zemí vymění své politiky a ti odm…