Britské listy: Za poslední rok nás opustila polovina stálých čtenářů. Ale to nevadí, protože...

09.06.2016 12:54 | Zprávy

Na zvrácený vztah mezi veřejností a médii upozorňuje na serveru Britské listy redaktor Bohumil Kartous. Podle něj totiž platí: My diktujeme, vy nám to potvrďte. Vyjadřuje se tak k nedávné kauze TV Prima, která měla diktovat redaktorům, že mají varovat před uprchlickou krizí.

Britské listy: Za poslední rok nás opustila polovina stálých čtenářů. Ale to nevadí, protože...
Foto: pixabay.com
Popisek: Média - ilustrační foto

„Česká televizní rutinérka Obzinová odůvodňovala reportérům TV Prima, že televize musí k uprchlické krizi ‚zaujmout postoj‘. Pravděpodobně jen shodou okolností je ten postoj založen na vyvolávání hysterie a podněcování strachu veřejnosti z uprchlíků. Shodou okolností tento ‚postoj‘ rezignuje na jakoukoliv snahu o objektivitu a nadbíhá většinovému názoru vytvořenému politickou a mediální manipulací politováníhodné úrovně,“ všímá si Kartous. Podle něj tak Prima nabízí svým divákům to, co chtějí slyšet. Nikoliv zpravodajství, ale utvrzování stereotypů. 

Původní text ZDE.

„Situace ve Velké Británii, kde některá média – zejména ta, která používají manipulaci jako zcela běžný prostředek při produkci informací – podporují prokazatelně lživou kampaň na odchod Velké Británie z EU, je podobná. Vrstva starších a méně vzdělaných obyvatel, kteří jsou ‚klienty‘ těchto médií, je vyváděna na pastvu podobným způsobem, jakým svá stáda obhospodařuje Prima, Parlamentní listy, Právo a další média v otázce uprchlictví,“ zmínil i náš server Kartous.

V České republice podle něj existují média, která se proměnila v levné vývařovny dogmat s nejnižším společným jmenovatelem. Ty pak servírují v XXL porcích zahlcenému publiku. „Vedle toho je řada dalších, které, jak jsem zjistil minulý týden drobným průzkumem, vůbec ‚uprchlíky nejedou‘. Je to alibismus. Místo konfrontace s částí publika, které by nesneslo nabourávání sdíleného dogmatu, se raději vyhnou informacím a názorům na toto téma, čímž ovšem přenechávají celý mediální časoprostor převažujícímu hysterickému diskursu,“ podotkl Kartous. Veřejnoprávní média jsou podle jeho názoru pro změnu nejistá. 

„Zbývají už jen okrajová média, jako jsou Britské listy, která se snaží jednostranné a účelové kampani – případně mlčení, které ji zesiluje – oponovat. Svým setrvalým postojem proti většinové náladě ve společnosti Britské listy zároveň podnikají zajímavý sociologický experiment. Za poslední rok přestala sledovat Britské listy zhruba polovina pravidelných čtenářů. Mezi těmi, kdo Britské listy přestali číst, nejsou jen zemanovští ‚národní socialisté‘, ale i (těžko vyčíslitelná) řada těch, kteří Zemana nepodporují, nicméně mají dojem, že objektivita a vyváženost znamená v současné situaci zhruba to, co dělají v mediálním prostoru Parlamentní listy: vydávání jakýchkoliv, nikým neověřených, někdy prokazatelně zmanipulovaných, nicméně sobě si navzájem oponujících zpráv,“ rozvinul také Kartous. Čtenář však jeho slova nemá vnímat jako bědování nad odchodem čtenářů. Jde spíše o upozornění na to, že česká média jsou v naprostém srabu. 

„Aby si udržela (případně vytvořila) dostatečné publikum, a zajistila tak udržitelnost svého ekonomického modelu, buď rezignují na jakoukoliv objektivitu a krmí své ovce masokostní moučkou z uprchlíků, nebo se této špinavé hře vyhýbají, čímž ale rezignují také. Buď kopírují stereotypy vytvářené na sociálních sítích a parazitují na jejich obsahu, nebo mlčí. Diktát je totiž neúprosný: buď budete říkat, co chceme slyšet, bez ohledu na fakta, nebo si najdeme ty, kteří to budou dělat,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

21:32 Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

Nespokojený Němec napsal e-mail ministerské předsedkyni Meklenburska-Předního Pomořanska. Ta se e-ma…