Podle něj je jinými slovy řečeno, že je třeba, aby proti Babišovi stála taková politická formace, která ho podle průzkumů preferencí bude schopna porazit. „To se mi velmi líbí,“ sdělil Cvek s tím, že jde o realistický pohled na volby. Konečně prý skončily řeči o programech i o tom, jaké zlo je nepřítel, i o morální povinnosti voličů.
„Máme tu konečně realistickou psychologii: lidi se spojí, přidají, nakupí za možným vítězem. To je důvod, proč ČSSD a ODS mívaly nad 30 % v polarizované soutěži, kde jen jedna z těchto stran mohla být vítězem,“ dodal Cvek.
Podle jeho slov však žádný subjekt, jenž by mohl sjednotit Babišovy odpůrce, neexistuje. Zároveň je i nemožné spojení současných pravicových demokratických stran. „Bylo by, kdyby bylo možné, kontraproduktivní,“ míní. A žasne, že toto realista Pithart nevidí.
„Navíc Babišovi voliči by nevolili případného vítěze, pokud by byl vpravo. Naopak jako za Topolánka a Paroubka se semknou a aktivizují kolem protipólu pravice, tedy kolem Babiše,“ dodává Cvek s tím, že by měl Pithart říci, pokud by chtěl uvažovat realisticky.
„Pokud chcete, aby Babiš padl, musíte mít levicovou stranu, která půjde proti němu a vezme mu jeho voliče. Klidně by pak mohla vzniknout koalice této strany s Piráty a nahradit Babiše u moci, aniž by Piráti nebo hypotetická antibabišovská levice vyhráli volby,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef