Premiér Cameron se po pěti dnech od úniku dokumentů v kauze Panama Papers přinal k tomu, že než nastoupil do funkce, měl peníze v offshorových fondech svého otce Iana Camerona, který je v dokumentech zmíněný. Když však zjistil, že by se mohl stát hlavním mužem Británie, raději svůj podíl prodal.
Od opozičních labouristů si však Cameron vysloužil kritiku za to, že se nepřiznal již dříve. Když totiž kauza vyplula na povrch, nejdříve tvrdil, že se jedná o „soukromou záležitost“, a následně uvedl, že z fondů žádným způsobem neprofituje. A labouristé se ptají, proč se nepřiznal rovnou a čekal pět dní.
Cameron však trvá na tom, že v případě společnosti Blairmore Holding, kterou jeho otec založil v osmdesátých letech na Bahamách s pomocí firmy Mossack Fonseca, jde o „zásadní omyl“. Společnost totiž nebyla založená za účelem vyhnutí se placení daní. O jeho otci se tak podle něj „píše nespravedlivě“.
Cameron koupil společně se svou ženou Samanthou podíl v roce 1997 za 12 497 liber a prodal jej v lednu 2010 za 31 500 liber, veškeré peníze podle svých slov však poctivě zdanil. Zdroj z premiérova blízkého okruhu známých dodal, že žádný z britských premiérů nebyl tak transparentní ohledně svých financí.
„Tak chci být co nejvíce otevřený být můžu ohledně své minulosti, současnosti a budoucnosti, protože na rovinu, nemám co skrývat,“ řekl Cameron. „Jsem pyšný na svého otce, na to, co udělal, a na byznys, který založil, i všechno ostatní. Již nezvládnu poslouchat, jak se jeho jméno vláčí špínou, jak vidíte. A co se mě týká, vybral jsem si jinou cestu než můj otec, děd a praděd, kteří byli všichni makléři, a nemám co skrývat a rád odpovím na všechny otázky.“
Místopředseda labouristů Tom Watson připomněl, že to byl právě Cameron, kdo označil jednání těch, kteří měli peníze v takovýchto offshorových fondech za „morálně špatné“.
Podle Watsona je však příliš brzo na to říct, jestli by měl Cameron rezignovat, možná však bude muset. Nejdříve by ale měl odpovědět na všechny otázky ohledně svých finančních záležitostí, a také na to, proč mu trvalo tři dny odpovědět na zcela základní dotaz a proč „nekápnul božskou, když sám zvěstoval novou éru transparentnosti“.
Podle Johna Manna, labouristy a člena komise ministerstva financí, by však premiér měl rezignovat okamžitě. „Cameron byl méně než upřímný. Měl by ihned rezignovat. Většina slušných lidí od něj nic jiného nečeká.“
„Odejdi pokrytče. Cameron měl šest let na to, aby přiznal pravdu před parlamentem a veřejností. Nedokázal to. Odejdi pokrytče... Cameronova situace je jednoduchá. Skrýval informace a lhal. Jak se k podílům dostal, není relevantní. Nemá na výběr než rezignovat,“ řekl Mann.
Situace je pro Camerona o to komplikovanější, že nedávno vyšlo najevo, že to byl právě on, kdo psal dopis někdejšímu předsedovi Evropské komise Hermanu von Rompuyovi, aby zabránil v přijetí pravidel, jež by vedla k vyšší transparentnosti u offshorových fondů a trustů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa