O ocenění rozhodlo Seligerovo sdružení, které v roce 1951 založili sudetoněmečtí sociální demokraté. Dnešní ceremoniál se odehrál v bavorském parlamentu, členové české delegace o něm informovali na facebooku.
Vokřál loni v rámci Roku smíření zaštítil také například pěší pouť z Pohořelic do Brna, připomínající v obráceném gardu pochod odsunutých Němců k hranicím. Letos na Rok smíření navázal festival Meeting Brno.
„Chceme z akce Meeting Brno udělat každoroční událost evropského významu, jehož středobodem budou otázky migrace, vyhnání a vzájemné česko-německé a česko-rakouské vztahy,“ nastínil Vokřál v pátek při setkání s německými novináři.
Deklaraci přijatou zastupitelstvem kritizovala opozice
Brněnské zastupitelstvo loni také přijalo Deklaraci smíření a společné budoucnosti, v níž vyjádřilo lítost nad divokým odsunem Němců z Brna. Deklaraci kritizovala opozice.
Wenzel Jaksch, po kterém je ocenění pojmenováno, byl významným představitelem německé sociální demokracie v Československu. V roce 1938 se stal předsedou strany, ale o rok později musel ze země uprchnout před nacisty. Působil v československé exilové vládě v Londýně. Neúspěšně se stavěl proti vysídlení německých obyvatel z Československa.
K dosavadním držitelům Jakschovy ceny patří politici Willy Brandt a Bruno Kreisky, historik Jan Křen či politolog a diplomat Otto Pick.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk