Bývalému náměstkovi hejtmana zmírnili korupční trest na podmínku

22.05.2019 20:20 | Zprávy

Vrchní soud v Praze dnes zrušil pětiletý trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za korupci. Místo něj mu uložil tříletou podmínku se čtyřletým odkladem. ČTK to dnes sdělila mluvčí soudu Simona Heranová. Bursa také podle verdiktu musí zaplatit 500.000 korun jako peněžitý trest, jinak stráví ve vězení 2,5 roku. Dnešní rozsudek je pravomocný.

Bývalému náměstkovi hejtmana zmírnili korupční trest na podmínku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soud, ilustrační foto

Bursa čelil obžalobě z korupce v souvislosti s veřejnou zakázkou za 19,5 milionu na zlepšení vytápění 19 krajských příspěvkových organizací, kterou získala liberecká firma jeho spolustraníka Petra Lajtkepa, podle spisu si řekl o téměř milionový úplatek. V soutěži byla podle podkladů z krajského úřadu jedinou přihlášenou firmou. V krajské radě byl Bursa v letech 2008 až 2012 a u této zakázky i předsedou hodnotící komise.

Klíčovým důkazem v případu byla nahrávka, kterou při jednání s Bursou pořídil Lajtkep. Z nahrávky, jež se přehrávala u soudu, tehdy údajně vyplynulo, že se výše úplatku měla pohybovat mezi pěti až deseti procenty. Bursova advokátka v minulosti žádala, aby se k ní nepřihlíželo, neboť byla pořízena nezákonně, liberecký krajský soud to ale v únoru, kdy vynesl rozsudek, odmítl. Bursa sám žádné protiprávní jednání nepřiznal a jeho advokátka žádala u krajského soudu zproštění obžaloby.

Lajtkep si jednání na krajském úřadě nahrál kvůli vnitrostranickému boji uvnitř ČSSD. Obával se toho, že chce Bursa na něj získat nějaký kompromitující materiál. Kriminalisté nahrávku od něj získali až v roce 2016 při vyšetřování jiného případu, ve kterém jsou obžalovaní jiní členové ČSSD z Libereckého kraje.

Vrchní soud se případem zabýval podruhé. V prvním případě zrušil osvobozující rozsudek krajského soudu s tím, že po právní stránce je nutné Bursovo jednání považovat za protiprávní a společensky škodlivé.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Milá Katko,

Slováci z KSS se přejmenovali na SDL, aby nedráždili generaci, která o KSS jen slyšela. Díky médiím dostala KSS Černého Petra a tak ji Weis , předseda KSS, přejmenoval na SDĽ. Teď jen málo lidí si vzpomene na KSS. Proč se nezkusíte přejmenovat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

4:44 „Činnost pro cizí mocnost.“ Do zákona přidali ostrý paragraf. Ale tak, že za to Rakušan dostal vynadáno

Činnost pro cizí mocnost. Nový trestný čin, který zůstane odkazem Fialovy vlády. Podle právníků jde …