Sisáka a Halu považuje policie za hlavy početné skupiny organizující nezákonné obchody. Vyslýchá je od středečního večera. Oba muže zadržela oproti ostatním dvanácti spoluobviněným s pětidenním zpožděním. Když zátah v pátek rozjela, byli oba na Slovensku.
Podle policie zasahovali do nezávislosti soudů
Podle Halova obhájce Lukáše Trojana jsou obviněni mimo jiné z trestných činů zasahování do nezávislosti soudů a podplácení. Těch se údajně dopustili ve snaze zmanipulovat insolvenci Sisákovy firmy Via Chem Group, po níž zůstaly dvě miliardy dluhů.
Deník připomíná, že Via Chem se dostal do finančních potíží v říjnu 2013, kdy přestal splácet své dluhopisy. Zajímavé je, že těsně předtím firma narychlo změnila sídlo. Formálně se přestěhovala do Českých Budějovic.
V listopadu přišel tamnímu krajskému soudu insolvenční návrh Luboše Matouška, jemuž v bezcenných dluhopisech Via Chemu vázlo něco přes 400 tisíc korun. V tu dobu se už vědělo, že podobně postižených věřitelů jsou desítky, včetně několika radnic, jež v dluhopisech Via Chemu podle listu utopily kolem 400 milionů korun. Zpráv o tom byly v té době plné noviny.
Soudkyně insolvenční návrh odmítla. Prý v tom měl prsty Hala
K Matouškovu návrhu se hned připojili další dva věřitelé. Přesto soudkyně Červinková za pouhých 11 dní insolvenční návrh odmítla.
Podle detektivů v tom měl prsty právě Sisákův dvorní právník Hala. Červinkovou údajně víceméně úkoloval. Například jí na flash disku přinesl už vypracované zamítnutí návrhu na insolvenci, které by jinak měla sepsat sama.
Červinkové Hala údajně řekl, že věřitelé prosazující bankrot jsou jen kverulanti. Připomněl, že s insolvenčním návrhem neuspěl půl roku předtím u Městského soudu v Praze jiný držitel dluhopisů.
Díky Červinkové dostal Sisák víc času na přípravu na insolvenční řízení
List ovšem upozorňuje, že na jaře 2013, když případ řešil pražský soud, se o insolvenci Via Chemu teprve spekulovalo. Na podzim už bylo zřejmé, že je firma bez peněz, protože neplatila dluh. Přesto Červinková bankrot nepovolila a Sisák dostal víc času na přípravu pozic v insolvenčním řízení, které přijít muselo.
List závěrem píše, že ani Červinková, ani Veselý si žádné obvinění dosud nevyslechli. Advokáti obeznámení s případem pro to mají několik vysvětlení. Obvinit soudce je těžké – musí s tím souhlasit prezident, u něhož policisté třeba narazili. Nebo nemá policie dost důkazů. Nebo se ukáže, že oba soudci přáním Haly odolali, rozhodovali nezávisle a podle zákona.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam