„To, co pro nás je také důležité, abychom věděli, do jaké situace tam naši vojáci přijdou, jaký je cíl této vojenské operace, v jakém časovém horizontu může být tento cíl dosažen, čili, aby to byla mise, která bude mít nějaký zřetelný počátek, ale také nějaký zřetelný konec," uvedl Sobotka.
Ministerský předseda očekává, že ministr obrany Martin Stropnický (ANO) bude žádost konzultovat s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). „Předpokládám, že následně budou ministři obrany a zahraničí informovat vládu o tom, jestli jsme připraveni, jaké máme kapacity, jak jsme na tom z hlediska rozpočtu Ministerstva obrany a zda jsme schopni vyhovět požadavku Organizace spojených národů," řekl.
Armáda je schopna vyslat až 250 vojáků
Armáda svou připravenost dala najevo již tento týden. V případě potřeby je schopna do Středoafrické republiky vyslat až 250 vojáků, kteří byli připraveni do podobné mise v Mali, řekl ČTK náčelník generálního štábu Petr Pavel.
O Středoafrické republice, kde si dosud střety křesťanů a muslimů vyžádaly stovky obětí a téměř milion lidí vyhnaly z domovů, jednal Pan Ki-mun minulý týden i s prezidentem Milošem Zemanem, který obecně podporuje větší zapojení Česka do mírových operací Spojených národů.
Mise v africké zemi by se podle šéfa OSN mohlo celkem účastnit až 12.000 vojáků a policistů. Světová organizace má pro mírovou operaci v současnosti 6000 afrických vojáků, 2000 francouzských a 1000 z EU, takže potřebuje zhruba další 3000.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk