Podle deníku Právo se nejčastěji skloňují jména Michala Haška, Jeronýma Tejce, Jana Hamáčka, Jiřího Zimoly a Jiřího Dienstbiera.
Značná část sociálních demokratů očekávala, že se vedení strany ujme Michal Hašek. Jenže po pokusu o sestřelení Sobotky k tomu v dohledné době zřejmě nedojde. Vzdal se navíc svého poslaneckého mandátu. Jeho cesta nahoru tedy bude zase o něco delší. „Ve chvíli, kdy ČSSD na podzim neuspěje v komunálních volbách, by mohla nastat jeho chvíle pro návrat,“ řekl Právu politolog Rudolf Kučera.
Větší šanci má i další účastník lánské schůze, bývalý šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Ten je u kolegů oblíbený a pokus o sesazení Sobotky odůvodnil nedobrým výsledkem ve volbách. Navíc byl jednou z nejčastěji medializovaných politických tváří. „Tejc je pracovitý člověk, pro stranu toho udělal hodně,“ řekl novinám poslanec Jan Chvojka. Tejc byl navíc dlouho stínovým ministrem vnitra. Takže kromě pokusu o sesazení Sobotky mu není příliš co vytýkat.
Noviny píšou i o Janu Hamáčkovi. Do pokusu sesadit Sobotku se nezapojil a ani jinak se politicky neušpinil. „Pokud bych dostal důvěru ke kandidatuře do vedení strany, tak bych to zvážil,“ řekl Právu s tím, že o své kariéře uvnitř oranžových zatím tolik neuvažuje.
Jisté ambice má i jihočeský hejtman Jiří Zimola, u kterého se očekává, že jeho chvíle teprve přijde. To se ovšem zřejmě nemůže tvrdit o Jiřím Dienstbierovi, občas též řazeném mezi favority. Pozitivní obraz veřejnosti nesdílí jeho kolegové. Nejvíce mu prý uškodila kritika prezidenta Miloše Zemana.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jno