Ceny elektřiny v EU budou růst až do roku 2030. Pak klesnou

15.12.2011 21:59 | Zprávy

Evropská komise zveřejnila prognózy cen elektřiny v Evropě na příští roky. V příštích desetiletích prý porostou a až kolem roku 2030 by mohly začít klesat.

Ceny elektřiny v EU budou růst až do roku 2030. Pak klesnou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Fotovoltaické panely

Podle energetické „cestovní mapě“, kterou dnes zveřejnila Evropská komise, budou ceny elektřiny v Evropské unii stoupat až do roku 2030. Přibližně tehdy by mohly začít klesat. Tyto propočty se vztahují i na Českou republiku.

Tato prognóza cen nezáleží na tom, zdali se Evropa odkloní od závislosti na „uhlíku“, tedy například od uhlí. Zároveň ale komise nechce doporučovat či odrazovat od využívání jaderné energie. Tuto volbu chce nechat na konkrétních zemích.

Ceny elektřiny by měly růst hlavně kvůli růstu cen fosilních paliv (uhlí, plyn a ropa). Roste po nich totiž poptávka, především pak v Asii. Pokud by se Evropa od těchto zdrojů odklonila, ceny elektřiny by vyrostly kvůli výrazným investicím do nových technologií.

Analytik Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus předpokládá, že do velké míry budou ceny v České republice kopírovat vývoj v Německu. Bude ale také záležet na dalším rozvoji obnovitelných zdrojů v tuzemsku a jejich dopadu do cen elektřiny. V posledních letech se do cen elektřiny výrazně promítá růst počtu solárních elektráren.

Ceny uhlí, plynu a emisních povolenek, které ovlivňují cenu elektřiny na trhu, budou podle Hatlapatky v krátkodobém výhledu zřejmě klesat kvůli nepříznivému ekonomickému vývoji. "Z dlouhodobějšího hlediska nicméně lze souhlasit s předpokladem růstu jejich cen," dodal Hatlapatka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mělo to dělat všechno, nedělá to dobře nic. Musk kopl oblíbenou stíhačku Černochové, testy mu dávají za pravdu

17:30 Mělo to dělat všechno, nedělá to dobře nic. Musk kopl oblíbenou stíhačku Černochové, testy mu dávají za pravdu

Elon Musk, nejbohatší člověk světa a budoucí šéf odboru pro efektivitu veřejné správy ve druhé admin…