„Cenu pozemků totiž úředníci vypočítávají podle kvality zemědělské půdy a ta se rychle zhoršuje. Ornici odnáší voda, země je rozrytá erozí a obsahuje minimum živin,“ píše deník. Podle Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy je nejhorší situace na jižní Moravě, kde se za tři roky hodnota pozemků snížila o 80 milionů korun. Tento pokles činí v rámci celé ČR 280 milionů korun.
Na vině je struktura českého zemědělství. Česko je specifické tím, že má největší zemědělské podniky na nejčlenitějším terénu v Evropě. „U nás by mělo být organické zemědělství, menší plochy a ctít při tom členitost terénu,“ cituje list ředitele zmíněného výzkumného ústavu Jiřího Hladíka. Své sehrává také to, že na pole často vjíždí nevhodná technika, která nemá dostatečný záběr, a půda na povrchu se tak stále více vyčerpává.
Nevhodné je také časté pěstování kukuřice, díky tomu se usnadňuje splavování cenné ornice. Ročně jí z tuzemských polí zmizí až 21 milionů tun. Ornice tak často končí jako sediment na dnech potoků a řek. Odtud se zpět na pole podle dosud platné legislativy vrátit nesmí. To by se ale podle listu mělo změnit a sedimenty se budou moci, pokud nebudou příliš znečištěné, vrátit zpět na pole.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam