Česká televize stranila Clintonové proti Trumpovi, sama jsem to viděla, řekla předsedkyně stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky

17.01.2017 12:07 | Zprávy

Podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Česká televize při vysílání zpravodajství „Americká volební noc“ porušila zákon. Zpravodajství prý bylo nevyvážené a stranilo kandidátce Hillary Clintonové na úkor Donalda Trumpa. S tím souhlasí i předsedkyně stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky Daniela Filipiová.

Česká televize stranila Clintonové proti Trumpovi, sama jsem to viděla, řekla předsedkyně stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Senátorka za ODS Daniela Filipiová

Podle RRTV došlo konkrétně k porušení ustanovení § 31 odst. 2 zákona č. 231/2001 Sb. „Provozovatel se tedy v uvedených případech dopustil porušení povinnosti poskytovat objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů,“ uvádí RRTV.

„Vysílání jsem sledovala a většina hostů a moderátoři jednoznačně stranili paní Clintonové. Dokonce moderátor Železný jasně vyjádřil své stanovisko tím, že poté, co hosté (jedním z nich byl Ondřej Hejma) vyjádřili podporu Trumpovi, pronesl slova ve smyslu ‚no, je to váš názor, ale my máme jiný‘,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz předsedkyně stálé komise Senátu pro sdělovací prostředky Daniela Filipiová z ODS. 

Manipulace

„V čase 4:35 hodin (reálný čas – SEČ) došlo k manipulativnímu spojení obrazu a slova během reportáže o postoji amerických celebrit k oběma kandidátům – v okamžiku, kdy v komentáři zněla informace, že ‚proti Donaldu Trumpovi už mezi hvězdami vznikla i petice, připojilo se k ní na 70 tisíc lidí s heslem: zastavte nenávist‘, byly v obraze zařazeny fotografie osobností, čímž mohl být u diváka vytvořen jednoznačný dojem, že se jedná právě o osoby, které se připojily ke zmiňované petici. Mezi těmito zobrazenými osobami přitom figurují mj. i Clint Eastwood nebo Chuck Norris, tedy herci, kteří naopak v kampani otevřeně Donalda Trumpa podpořili. Toto podsouvání obrazové informace do falešného kontextu s komentářem tedy vytvořilo nepravdivý a zavádějící obraz reality,“ píše například RRTV.

Problematických míst našla Rada více: „V čase 7:15 se moderátor v rámci otázky pokládané americkému velvyslanci odvolává na výrok Trumpova potenciálního ministra Newta Gingriche, který řekl, že si není jist, zda stojí za to riskovat jadernou válku kvůli takovým předměstím Petrohradu, jako je Estonsko. Moderátor však vztáhl tento výrok na všechny Baltské státy a položil otázku v tomto znění: ‚Jak si vysvětlit výroky, že Baltské státy jsou předměstím Petrohradu?‘ Čímž se dopustil nepravdivého tvrzení a hrubým způsobem zveličil a překroutil realitu.“

V rámci pořadu došlo podle Rady navíc opakovaně k situacím, „kdy nebyla respektována zásada, že názory nebo hodnotící komentáře musejí být odděleny od informací zpravodajského charakteru“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…