Rusko žádalo účast Česka na sobotním zasedání Rady bezpečnosti OSN po ostřelování Bělgorodu, kterému předcházely ruské masivní útoky na Ukrajinu, jež si vyžádaly desítky civilních obětí, jelikož byly v mnoha ukrajinských městech zasaženy civilní objekty včetně obytných budov. Ruské úřady tvrdí, že při následném ostřelování Bělgorodu zemřelo přes dvacet lidí a použity měly být při útoku také raketomety české výroby. Pro tvrzení o použití českých raketometů však nepředložily žádný důkaz.
Dle zdrojů ukrajinských médií stojí za ostřelováním Bělgorodu skutečně Ukrajina, avšak ukrajinští vojenští činitelé mají dodávat, že šlo o útok na vojenské cíle, přičemž civilní oběti způsobila špatná reakce ruské protivzdušné obrany. „Zničení civilní infrastruktury, které vidíme v Bělgorodu, je výsledkem neprofesionálních akcí ruské protivzdušné obrany, stejně jako záměrných a plánovaných provokací,“ citovala zdroj z vojenského prostředí Ukrajinska pravda.
Moskva kvůli ostřelování Bělgorodu během jednání Rady bezpečnosti OSN požadovala, aby na něm Česko vysvětlilo své dodávky zbraní na Ukrajinu. Česko však svoji účast na zasedání odmítlo. „Odmítáme se nechat Ruskem kamkoli předvolávat. Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora. Až bude chtít Rusko na půdě Rady bezpečnosti řešit stažení svých okupačních vojsk, rádi dorazíme,“ odmítl přistoupit na ruský požadavek ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Odmítáme se nechat Ruskem kamkoli předvolávat. Česko nebude sloužit lží otrávené propagandě agresora. Až bude chtít Rusko na půdě Rady bezpečnosti řešit stažení svých okupačních vojsk, rádi dorazíme.
— Jan Lipavský (@JanLipavsky) December 30, 2023
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radek Kotas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.