„Využijeme opravný prostředek,“ řekl Lidovým novinám mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob. Česko mělo možnost přidat se k žalobě během přípravného řízení. To ale propáslo, přestože ho švýcarské úřady opakovaně upozorňovaly. Nyní už Švýcarsko nechce žádosti ministerstva financí vyhovět a kritizuje ČR ze špatné komunikace a spolupráce. Švýcaři během své počáteční snahy o kooperaci akorát pendlovali mezi českými úřady. Soud navíc připomněl, že Češi dostali nabídku připojit se k žalobě už v roce 2006, a na vyjádření měli tedy dost času.
Vrchní státní zástupce Stanislav Mečl si nad případem myje ruce a k rozhodnutí švýcarského soudu se nechce vyjadřovat. „Tuto informaci může potvrdit pouze Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který je ve věci činný. Státní zastupitelství nemá v tomto směru kompetence,“ vysvětlil Mečl Lidovým novinám.
SLEDUJEME téma Mostecká uhelná
Laxní přístup
Mečl nechal po svém nástupu do funkce prověřit státní zastupitele. Z kontroly vyplývá, že šéfka odboru závažné hospodářské kriminality pražského vrchního státního zastupitelství Marcela Kratochvílová a její zástupce Stanislav Letko se k případu Mostecké uhelné se stavěli neodpovědně. Obou teď hrozí kárná žaloba.
Pokud nyní České republice odvolání nevyjde, zbývají jí podle Jakoba ještě tři možnosti, například civilní žaloba na náhradu škody.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš