Chcete nahradit plyn a ropu z Ruska a zároveň skoncovat s uhlím? Pak raději nečtěte

15.04.2022 11:29 | Ze sítí

Minimálně od 90. let minulého století vede většina světa debatu o tom, jak uchránit životní prostředí na planetě Zemi. Ve 21. století tato debata nabrala na obrátkách. Evropská unie přišla se Zeleným údělem, s Green Dealem, který měl do roku 2050 udělat z ekonomiky EU ekonomiku uhlíkově neutrální, což mimo jiné vyžadovalo odchod od uhlí. Jenže ruský prezident Vladimir Putin svým rozpoutáním války na Ukrajině do plánů EU drsně šlápl botou vykoupanou v ukrajinské krvi. A teď se zdá, že konec uhlí hned tak nenastane.

Chcete nahradit plyn a ropu z Ruska a zároveň skoncovat s uhlím? Pak raději nečtěte
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Hnědouhelný lom Československé armády nacházející se v severočeské hnědouhelné pánvi

Svět se již několik desítek let zabývá otázkou, zda celou naši planetu ohrožuje globální oteplování, a pokud ano, jak ho zbrzdit.

Jednou z možností je odejít postupně od fosilních paliv. Ropy, zemního plynu a především od uhlí. Hlavně Německo očekávalo, že uhlí zavrhne a než bude mít dost energie z obnovitelných zdrojů, spolehne se dočasně na ruský zemní plyn. Jenže rozpoutání války na Ukrajině, k čemuž vydal povel Kreml, situaci dramaticky změnilo.

Je zřejmé, že EU a s ní i Česko bude potřebovat více uhlí, na což upozornila i nezisková organizace Konec uhlí.

Hnědé uhlí je důležité pro teplárenství. V roce 2019 bylo 58 % tepla v centrálním vytápění v ČR z uhlí. Za 10 let se toto procento snížilo jen o 10 % a bylo to nahrazeno zemním plynem z Ruska a máme z toho problém a teplo je drahé,“ uvedla nezisková organizace na twitteru.

A přidala graf, který naznačuje, že v EU konec spalování uhlí hned tak nenastane.

Jak to bude s uhlím?

Jak to bude s uhlím?

Ale grafem to neskončilo. Na řadu přišla i tabulka, která ukázala, kolik uhlí bude EU potřebovat, pokud se zřekne dodávek uhlí z Ruska. A kolik uhlí bude potřebovat, pokud nevpustí na své území nejen ruské uhlí, ale také alespoň část ruského plynu.

„EU bude potřebovat více uhlí. Pokud se má nahradit 50 milionů tun z Ruska, platí první sloupec +50 mil. tun. Pokud se má částečně a opravdu JEN částečně nahradit i ruský plyn, pak je to druhý sloupec +100 mil tun,“ uvedla nezisková organizace.

Tabulka také naznačila, kdo by toto uhlí mohl dodat.

Kdy nastane v Česku konec uhlí?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: mp

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Bylo ze strany ČSSD , SOCDEM , zrušeno Bohumínské usnesení ?

Dobrý den vážená paní europoslankyně K Konečná , zajímalo by mě , zda , kdy a kým bylo navrženo a případně zrušeno ze strany ČSSD , SOCEN , to jejich " moudré " , slavné , Bohumínské usnesení . Děkuji za odpověď a ať se Vám v osobním i politickém životě daří . E Dolejšová .

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Unikl návrh, co se má stát s Ukrajinou

8:00 Unikl návrh, co se má stát s Ukrajinou

Postup ruských sil na Ukrajině zrychluje. Podle analytika Simplicia padají ukrajinské pevnosti „jako…