Svět se již několik desítek let zabývá otázkou, zda celou naši planetu ohrožuje globální oteplování, a pokud ano, jak ho zbrzdit.
Jednou z možností je odejít postupně od fosilních paliv. Ropy, zemního plynu a především od uhlí. Hlavně Německo očekávalo, že uhlí zavrhne a než bude mít dost energie z obnovitelných zdrojů, spolehne se dočasně na ruský zemní plyn. Jenže rozpoutání války na Ukrajině, k čemuž vydal povel Kreml, situaci dramaticky změnilo.
Je zřejmé, že EU a s ní i Česko bude potřebovat více uhlí, na což upozornila i nezisková organizace Konec uhlí.
Hnědé uhlí je důležité pro teplárenství. V roce 2019 bylo 58 % tepla v centrálním vytápění v ČR z uhlí. Za 10 let se toto procento snížilo jen o 10 % a bylo to nahrazeno zemním plynem z Ruska a máme z toho problém a teplo je drahé,“ uvedla nezisková organizace na twitteru.
A přidala graf, který naznačuje, že v EU konec spalování uhlí hned tak nenastane.
Ale grafem to neskončilo. Na řadu přišla i tabulka, která ukázala, kolik uhlí bude EU potřebovat, pokud se zřekne dodávek uhlí z Ruska. A kolik uhlí bude potřebovat, pokud nevpustí na své území nejen ruské uhlí, ale také alespoň část ruského plynu.
„EU bude potřebovat více uhlí. Pokud se má nahradit 50 milionů tun z Ruska, platí první sloupec +50 mil. tun. Pokud se má částečně a opravdu JEN částečně nahradit i ruský plyn, pak je to druhý sloupec +100 mil tun,“ uvedla nezisková organizace.
Tabulka také naznačila, kdo by toto uhlí mohl dodat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp