Chtějí pomáhat uprchlíkům. Brání jim v tom ale demokratické instituce

13.10.2015 10:07 | Zprávy

Čelní britští právníci sepsali prohlášení, v němž kritizují rozhodnutí britské vlády přijmout během pěti let 20 000 uprchlíků. Tento počet považují právníci za nedostatečný a tvrdí, že Evropa má povinnost uprchlíkům pomoci a že neexistují žádné početní limity na počty lidí, kteří mají právo do Velké Británie přijít a zůstat na jejím území. Informovaly o tom Britské listy, které také přinášejí přepis televizní reportáže jedné britské televize, kde si aktivisté, kteří chtějí pomáhat uprchlíkům, stěžují na to, že jim v jejich snaze brání demokratické instituce.

Chtějí pomáhat uprchlíkům. Brání jim v tom ale demokratické instituce
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Údajně stovky čelných britských právníků odsoudily rozhodnutí Davida Camerona přijmout jen 20 000 uprchlíků během pěti let. Je to prý příliš málo za situace, která se bude jen zhoršovat. Podle šéfa Úřadu OSN pro uprchlíky se totiž počet lidí prchajících ze Sýrie, velmi pravděpodobně v nadcházejících měsících zvětší, a to podstatnou měrou.

Celý text je ZDE

Server pak přináší reportáž z britského města Malvern, o kterém nejprve reportér prohlásí, že se jeho obyvatelé dožadují přijímání uprchlíků do svých domovů. Později ale přizná, že podle nedávného průzkumu místních novin je město v této otázce rozštěpeno v podstatě napůl. 48 procent obyvatel je pro uprchlíky, 50 je proti nim a 2 procenta neví, jak se rozhodnout.

Reportáž zmiňuje, že v tomto lázeňském městě vedou aktivisté už osm měsíců trvající kampaň s cílem přivést do tohoto města syrské uprchlíky. Aktivisté bojují proti odporu místního úřadu, ovládaného konzervativci. Ten až donedávna jejich snahy ignoroval.

Morální povinnost máme nejen vůči uprchlíkům, ale i vůči místním občanům

Místní městský úřad totiž nejprve požaduje, aby vláda po celých pět let uprchlíky financovala. „Chtěli bychom pomoci. Jen se musíme ujistit, že na to dostaneme peníze," říká v reportáži Melanie Baker z radnice v Malvernu s tím, že vůči uprchlíkům sice má morální povinnost, tu ale mají radní i vůči zdejším občanům.

V závěru reportáže redaktor Simon Israel uvádí, že místní aktivisté chtějí uprchlíkům poskytnout pomoc. Ale: „Jedinou překážkou jsou jim demokratické instituce,“ posteskl si reportér závěrem.

 


 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Unikl návrh, co se má stát s Ukrajinou

8:00 Unikl návrh, co se má stát s Ukrajinou

Postup ruských sil na Ukrajině zrychluje. Podle analytika Simplicia padají ukrajinské pevnosti „jako…