Když většina Britů hlasovala loni v červnu pro odchod z EU, činila tak mimo jiné s vidinou toho, že ostrovní království znovu získá kontrolu nad svými hranicemi a bude omezovat příliv migrantů do země. Především Poláků, Čechů či Slováků. Jenže teď se zdá, že může být všechno jinak. Volný pohyb občanů EU z Británie a do Británie může fungovat ještě i čtyři roky poté, co ostrovní království EU opustí. Naznačují to politici vlády konzervativní premiérky Theresy Mayové. Tuto možnost otevřeně připouští i sama premiérka. Píše o tom server britského deníku The Independent.
Celý článek v angličtině naleznete zde
V rozhovoru pro The Times Mayová uvedla, že přechodné období, během něhož bude Velká Británie respektovat volný pohyb osob, může tvat dva roky po odchodu Británie ze společenství. Server deníku The Guardian tvrdí s odvoláním na další vládní zdroje, že toto přechodné období může trvat až čtyři roky. Žádá si to prý ekonomika, podnikatelé totiž nestojí o to, aby je zasáhl nějaký tvrdý šok v podobě okamžitého opuštění evropského volného trhu a chtějí vědět, že Británie bude mít čas vyjednat s EU dobrou obchodní dohodu.
Podnikatelům to sice asi bude vyhovovat, ale někteří Britové jsou z této představy zklamáni. Patří mezi ně také členka strany UKIP (Strany nezávislosti Spojeného království) Suzanne Evansová. Její strana nejhlasitěji volala po odchodu ostrova z EU a byť teď UKIP absolutně propadla v parlamentních volbách, Evansová žádá konzervativní vládu, aby respektovala vůli voličů vyjádřenou v loňském referendu.
„Britští občané přesně věděli pro co hlasují. Hlasovali pro to, abychom převzali kontrolu nad našimi penězi, nad našimi právními předpisy a hranicemi,“ zdůraznila dáma.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp