Chudneme. Lidé i méně jedí. Švihlíková, Ševčík a Šulc o stavu Česka

01.12.2024 12:55 | Monitoring

„Naši politici jsou dobrými sluhy cizích plánů a pánů,“ říká docent Miroslav Ševčík v pořadu Trialogy. Spolu s ekonomkou Ilonou Švihlíkovou a s makroekonomem Jaroslavem Šulcem upozorňuje na důsledky politických rozhodnutí, která dle nich postrádají vizi a podkopávají ekonomickou stabilitu. Ševčík varuje před „diletantským“ řízením a upozorňuje, že bez zásadní změny hrozí další oslabování konkurenceschopnosti české ekonomiky.

Chudneme. Lidé i méně jedí. Švihlíková, Ševčík a Šulc o stavu Česka
Foto: Repro: YouTube
Popisek: Docent Ševčík a makroekonom Jaroslav Šulc o ekonomické politice

„Česká ekonomika se nachází ve stagnaci. Průmyslu se nijak dobře nedaří – ani indikátory jako třeba index nákupních manažerů se nevyvíjí zrovna optimisticky. Nezaměstnanost zatím neroste nijak prudce, nicméně je třeba si uvědomit, že kupní síla se snížila o třetinu, což samozřejmě velmi silně zasáhlo reálné mzdy i platy ve veřejné sféře a samozřejmě také úspory,“ shrnula stav české ekonomiky ekonomka Ilona Švihlíková, moderátorka pořadu Trialogy na youtubovém kanále Spolek Svatopluk. Jejími hosty byli docent Miroslav Ševčík a makroekonom a analytik Jaroslav Šulc. 

Podle Švihlíkové se česká ekonomika „potácí od ničeho k ničemu“, žádný růstový impuls v ní nevidí. Makroekonom Šulc vysvětlil, proč tomu tak může být. „Ekonomika se potácí, protože nemá žádný důvod se nepotácet. Ve stavu, v němž se posledních pět let nachází, zůstává mimo jiné v důsledku nekvalifikovaného, ba dokonce až diletantského řízení. Ta ekonomika prostě nemá žádnou vizi,“ řekl Šulc.

Makroekonom Šulc, jenž v minulosti také působil na Vysoké škole ekonomické, upozornil na dopad poklesu kupní síly na spotřebu v maloobchodních sítích. „V okamžiku, kdy maloobchodní obrat dělá dvě třetiny HDP a spotřeba domácnosti stagnuje, značná část kupní síly je odčerpávaná růstem cen služeb zejména za bydlení, tak zde není primární impuls pro uživení ekonomiky,“ vysvětlil Šulc.

Moderátorka pořadu Švihlíková, jež absolvovala Vysokou školu ekonomickou, obor mezinárodní obchod a komerční jazyky, doplnila, že česká ekonomika zkrátka nemá žádný růstový impuls a je tedy otázkou, zda si ten impuls má ekonomika najít sama, nebo zda by jí k tomu měla dát podnět vláda České republiky.

Podle ekonoma a bývalého děkana Národohospodářské fakulty VŠE Miroslava Ševčíka by vláda tyto impulsy za normálních okolností neměla dávat. „Jenže my nejsme v normální situaci, protože naše ekonomika je podobně jako jiné ekonomiky zemí Evropské unie svázána naprosto diletantskými regulačními předpisy, které vyústily například v Green Deal, a jednoznačně omezují konkurenceschopnost zemí Evropské unie oproti jiným částem světa,“ řekl Ševčík.

„My se stáváme vazaly jiných ekonomických center,“ prohlásil Ševčík a upozornil na suroviny, kterými Evropa disponuje. „Kromě uhlí, které jsme si sami skoro zakázali, jsme úplně závislí na ropě a plynu. My jsme si vlastně ušili takový sebevražedný kabátec na to, abychom zde začali třít bídu s nouzí,“ dodal.

Vláda premiéra Petra Fialy je podle Ševčíka katastrofická. „Politici se pletou do ekonomiky a ekonomie, aniž by tomu vůbec rozuměli,“ prohlásil Ševčík. Česká republika dle jeho slov podlehla „pandemii strachu“ a „covidismu“, což vedlo k výraznému zhoršení veřejných financí. Ševčík připomněl, že v letech 2015 až 2019 byl průměrný roční deficit státního rozpočtu přibližně 6,3 miliardy korun. „Nyní 6,3 miliardy uděláme do 10. ledna,“ zmínil Ševčík. 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Konkurenceschopnost naší ekonomiky, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 01.12.2024 14:56:56
začala klesat přesně 18. listopadu 1989 ráno, kdy prvního pomatence napadlo slovo "privatizace". Od té doby klesá někdy rychleji, někdy pomaleji, ale v současnosti už se pohybuje volným pádem. Co je to, proboha, za ekonomiku, která stojí a padá s vlastní spotřebou a na tom, že utrácí půjčené peníze? Dneska je každý druhý analfabet "vzdělaným" ekonomem, ale ve středověku hospodařily státní útvary s mnohem větší erudicí. Jak mohou mít ekonomové drzost srovnávat HDP, tvořený utrácením za neziskovky, utrácením stamiliardových půjček, utrácením za dotace či nutí obyvatele, aby si sami půjčovali na nesmyslné útraty za nepotřebné krámy s HDP zemí, které vyrábějí, nepůjčují si a vyváží výrobky do zahraničí? Vždycky mě pobaví nějaké tabulky, kde se ekonomičtí zoufalci typu ČR prsí, jaké mají skvělé HDP na obyvatele. To je stejně pošetilý údaj jako ten, který uvádí, že u nás stoupá vzdělanost.

|  7 |  0

Další články z rubriky

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

23:05 „Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý.“ Bývalý německý ministr se s tím nepáral

„Rusko vítězí, kdo to nevidí, je slepý,“ říká bývalý německý ministr financí Oskar Lafontaine pro Se…