Chvála Evropana Václava Havla. Příznivci roztříštěné Unie na chvíli ztichli

23.12.2011 8:51 | Zprávy

Apel z projevu prezidenta Václava Klause nad rakví svého předchůdce, že dílo a myšlenky Václava Havla by neměly jeho smrtí končit, hodnotí komentátor deníku Právo Jiří Hanák jako noblesní. Vznáší ale otázku, zda jeho myšlenky na členství ve sjednocené Evropě zůstanou odkazem i pro ty, kteří jásají nad potížemi eura a těší se na zhroucení Unie.

Chvála Evropana Václava Havla. Příznivci roztříštěné Unie na chvíli ztichli
Foto: rep
Popisek: K úmrtí Václava Havla

Středeční projev prezidenta Václava Klause nad rakví Václava Havla si podle komentátora deníku Právo Jiřího Hanáka zaslouží ocenění noblesní. Především apel, že dílo a myšlenky prvního českého prezidenta by neměly jeho smrtí končit. „To se týká hlavně Havlova přesvědčení a naděje, že k budoucnosti České republiky patří občanská společnost, nikdy nekončící boj za lidská práva, ´zelené´ myšlení a členství ve sjednocené Evropě,“ uvádí Hanák.

Ten zároveň zmiňuje, že poctu, aniž si to uvědomili, vzdali bývalé hlavě státu i komsomolští dinosauři, kteří vyjádřili radost nad jeho skonem. „Těm duším prázdným, názorů hnojných vůbec nedošlo, že tím využili práva, které i pro ně Václav Havel pomohl vybojovat: právo na svobodu názoru, právo na svobodu slova,“ upozorňuje komentátor.

Sjednocující Evropa zažívá nejdelší mírovou dobu v historii

Ten si všímá i historické symboliky, když první republika pohřbívala svého prvního prezidenta TGM v devatenáctém roce svého trvání a taktéž i Česká republika. „Ostatky obou byly vezeny na stejné lafetě polní houfnice. Ten vojenský kondukt mne však dojal. Chyběl mi však jeden – dva gripeny, které by v patřičnou chvíli přehřměly nad Hradem. Alespoň iluze plnokrevné české armády!“ lituje Hanák.

Jiná doba a jiná situace také způsobily, že prezidenta Masaryka provázela polní armáda v přílbách, kondukt Havlův režírovala Hradní stráž. „V roce 1937 byla válka cosi očekávaného, dnes si nikdo nějakou konfrontaci ani nepřipouští. Zajisté, díky sjednocující se Evropě zažívá náš kontinent nejdelší mírovou dobu v historii,“ srovnává komentátor.

Plky o suverenitě se vrátí jen po krátké době smutku

Při pohledu na jásot některých politiků nad potížemi eura a jejich těšení na zhroucení Unie si klade otázku, co si slibují od Evropy roztříštěné do předválečné podoby. „Zeptám se později. Dnes jsou příliš zaměstnaní smutkem nad smrtí bytostného Evropana Václava Havla. Do svého krtčího díla, oblbujícího veřejnost plky o suverenitě, se pustí, až oschnou jejich glycerinové slzy. Nebude to trvat dlouho, neboť i jejich smutek je krátký,“ uzavírá Hanák.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…