V lednu 2024 vyhrál na Tchaj-wanu prezidentské volby William Laj. „Tchaj-wan dosáhl vítězství pro demokratické společenství,“ řekl v prvním projevu po volbách Laj. „Tchajwanský lid úspěšně odolal snahám vnějších sil ovlivnit naše volby,“ vyhranil se vítěz vůči Pekingu. Laj ve volbách zastával pozici odpůrce Číny. Jeho politikou je mezinárodní uznání Tchaj-wanu jako samostatné země, což Čína, která považuje Tchaj-wan za svou nedílnou součást, nese velmi nelibě. Rozmnožily se výroky čínských politiků, které připouštějí i vojenské řešení.
Tchajwanské úřady proto nyní intenzivně připravují své občany na čínskou invazi. Převážně zlepšit své obranné schopnosti. A to i tím, že prodlouží povinnou vojenskou službu a zkvalitní výcvik záložníků. Tchaj-wan se tím snaží Číně vzkázat, aby si invazi dvakrát rozmyslela. Tchajwanci budou klást odpor.
Jenže, jak informuje Washington Post, mladí Tchajwanci na výzvy k obraně vlasti nereagují. Nedávno tchajwanský ministr obrany Wellington Koo připustil, že nedostatek vybavení a instruktorů zpomalil snahy o profesionalizaci výcviku záloh. „Musím upřímně říci, že potřebujeme rychle posílit výcvik, protože je stále hodně prostoru pro zlepšení,“ řekl v červnu.
Tchaj-wan chce v rychlosti vytvořit aktivní záložní síly v počtu 155 tisíc stálých vojáků. K tomu se váže i povinnost všech mužů, kteří dosáhnou plnoletosti, přihlásit se k roční povinné vojenské službě. V záloze jsou i dva miliony bývalých vojáků, kteří ovšem musejí jednou za dva roky projít intenzivním výcvikem, aby se udržela jejich vojenská zdatnost.
Ovšem úředníci ministerstva obrany přiznali, že se jim plány zpožďují, jak informuje Washington Post. Roční povinné vojenské služby se letos účastní jen 6 % oprávněných branců. To je dohromady 6 936 mužů. Drtivá většina branců odložila nástup a radši se přihlásila na univerzity. Z Tchaj-wanu tak zní, že tento ročník bude vycvičený nejdříve v roce 2027. Což už může být, podle rétoriky čínských politiků, pozdě.
V armádě také chybí kádry, které by nové brance vycvičily. „Ti, kteří slouží letos, nedostávají očekávané školení. Vybraná skupina rekrutů se měla naučit používat drony, protitankové střely Kestrel a střely země–vzduch Stinger, ale na zahájení výcviku letos nebylo dost kadetů,“ informuje Washington Post.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.