Čistky, aby zmizeli Babišovci. Pětikoalice už začala, ukázal Žantovský. A falešná hra EU

23.04.2022 7:49 | Komentář

TÝDEN V MÉDIÍCH Stále přibývá unijních dokumentů, nad nimiž zůstává rozum stát. Nepochybně se mezi ně řadí ten, který žehrá nad tím, že v EU dosud neexistuje společná definice výchovy k občanství. Naprostým vrcholem této čerstvé zprávy je však výzva Evropské komisi, aby zvážila možnost podpory vytvoření památníku Evropské unie v každé obci každého členského státu. „Pokud by tento navržený památník hovořil o Evropské unii pouze v minulém čase, konečně by došla naplnění svého jediného přijatelného smyslu: totiž nepřekážet budoucnosti Evropy a jejích obyvatel,“ říká Petr Žantovský, jenž probírá i čistky nové vládnoucí garnitury.

Čistky, aby zmizeli Babišovci. Pětikoalice už začala, ukázal Žantovský. A falešná hra EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: doc. Mgr. Petr Žantovský, Ph.D., mediální analytik

Personálním zvratům na ministerstvech, které mohou ohrozit stabilitu úřadů a kvalifikovanost rozhodnutí v jednotlivých resortech, patří úvod pravidelného přehledu mediálních zajímavostí. „Jak jsme se o Velikonocích – opravdu vhodné časově ukotvení – dozvěděli mimo jiné ze Seznam Zpráv, koalice se shodla na plánu, jak z úřadů dostat Babišovy lidi. Představitelé pěti vládních stran se prý již dohodli na změně pravidel pro státní úřady tak, aby mohla snáze vyměňovat úředníky a dovést si na ministerstva svoje lidi. Chce toho dosáhnout novelou služebního zákona č. 234/2014 Sb. Jeho první změnou bude zrušení takzvaných odborných náměstků,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

Je třeba připomenout, že ty v současnosti nemůže nový ministr snadno vyměnit za své lidi, protože jejich vyhazovu brání právě služební zákon. „Na rozdíl od náměstků politických, kteří ale mohou být na každém resortu maximálně dva. Koalice se shodla na tom, že zůstanou jen náměstci bez přívlastku, které si bude ministr moci měnit podle libosti a jejich počet si určí sám. Současní odborní náměstci se pak přejmenují na ‚vrchní ředitele‘ a dál zůstanou pod služebním zákonem. Pětikoalice podle Seznam Zpráv plánuje změny ve služebním zákonu už od svého nástupu. Na ministerstva si totiž členové vlády mohli přivést jen malý tým svých lidí a musí dál spolupracovat s úředníky, které dosadily předchozí vlády,“ vysvětluje mediální analytik.

Zákon, který pětikoalici nevoní, její strany odhlasovaly

Na této zprávě našel zajímavé nejméně čtyři věci. „Jednak odstraněním ‚odborných‘ náměstků a jejich přesunutím o jedno rozhodovací patro níže vznikne pouze prostor k navýšení počtu náměstků ‚neodborných‘, resp. ‚politických‘ a jejich počet si budou určovat sami ministři. To je úžasná příležitost odměnit hezkými trafikami všechny kamarády pánů ministrů a dalších stranických potentátů. Za druhé: tím, že si noví členové vlády budou přivádět zástupy lidí s rozhodovacími pravomocemi, logicky dojde k postupnému vytěsňování – třeba jen z ‚důvodů nadbytečnosti‘ – lidí, kteří pracují v resortu dlouhodobě, mají své zkušenosti a nemusí se svou práci učit tak jako ti nově příchozí, čímž se zabíjí drahocenný čas,“ podotýká Petr Žantovský.

Za třetí ho zaujala podivuhodná skutečnost při pohledu na hlasovací sjetinu, která přijala zákon o státní službě č. 234/2014 Sb., přičemž dokonce došlo i k prolomení předchozího prezidentského veta. „Pro zákon totiž onoho 24. října 2014 hlasovaly nejen dvě tehdejší dominantní koaliční strany ANO a ČSSD, ale i strany jiné, které dnes proti tomu zákonu tak brojí. Abychom byli konkrétní: ČSSD hlasovala pro 41 hlasy, dalších 9 se zdrželo, nebylo přihlášeno nebo se omluvilo. Zdržel se jediný poslanec, Milan Urban. Klub ANO byl podobně jednotný: 39 pro, 8 nepřihlášeno či omluveno. Nezdržel se nikdo. Nejmenší koaliční KDU-ČSL vykázala 12 pro a 2 nehlasující. V žádné z tehdejších koaličních stran nenajdeme jediný hlas proti,“ připomíná mediální odborník.

Diletantismus nevadí, hlavně když tam budou „naši“ lidé

Za ještě zajímavější však pokládá čísla u tehdejších opozičních stran. „Klub TOP 09: 19 pro, 7 nepřihlášeno či omluveno. Klub ODS pro 12, nehlasovali 4. Opět nikdo proti! A tak jediní, kdo pro zákon kolektivně nehlasovali, byli komunisté, kteří s výjimkou Stanislava Grospiče, jenž byl proti, se hlasování zdrželi, a členové tehdejšího Úsvitu, předchůdce dnešní SPD. Tam bylo 11 přítomných proti a tři byli omluveni. A zde je ten čtvrtý a velmi pádný důvod k podivení. Proč tato fakta nečteme v našem ‚svobodném‘, ‚nezávislém‘ a ‚nestranném‘ tisku a v dalších médiích? Inu, protože se nehodí do propagandistického krámu dnešní vládní hlasovací mašinérie,“ konstatuje Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Odvolání Hřiba

Pane Nachere, nemyslíte, že už je opravdu na čase odvolat Hřiba? Sice jste v opozici, ale podle mě by se k vám přidal i někdo z koalice, a pokud ne, tak se jen potvrdí, že takovým lidem jde jen o korýtko, protože je více než jasné, že je Hřib totálně nekompetentní a navíc nedůvěryhodný a dost možná ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už zase nebohým dětem vymývají hlavy. A Bek to teď chce dorazit, varuje Majerová

12:58 Už zase nebohým dětem vymývají hlavy. A Bek to teď chce dorazit, varuje Majerová

„Výsledky našeho školství jsou po více než třiceti letech od převratu katastrofální. Vládnoucí režim…