Konvenční terapie, zejména ozařování, znamená podle Protonového centra velké riziko zdravotních komplikací v budoucnu. Proto je v boji s karcinomem prsu tak významným pokrokem protonová léčba, která přesným zacílením paprsku výrazně eliminuje negativní následky terapie.
„Základními výhodami protonové léčby jsou přesné zacílení protonového paprsku, vynikající pokrytí cílového objemu nebo ozařované oblasti, ochrana srdce, plic, míchy a druhého prsu, snížení rizika vzniku sekundárních nádorů a také skutečnost, že pouze proton lze použít i při opakovaném záření,“ vysvětluje primář Protonového centra Jiří Kubeš.
Významné je to například při ozařování levého prsu, při němž bývají tradičně zasaženy a postiženy srdce a plíce. Protonová terapie umožňuje snížit ozáření srdce až o 99 procent.
Podle primáře Kubeše se kvalita protonové terapie prokázala již při léčbě jiných druhů nádorů a není důvod pochybovat, proč by tomu u karcinomu prsu mělo být jinak.
„Nedávno publikované výsledky pro protonovou radioterapii dosahují oproti nejnovějším technikám fotonové radioterapie o 5–10% lepšího přežívání bez biochemického relapsu a 2–3násobně nižšího výskytu pozdních nežádoucích účinků,“ prozradil primář. Pro příklad uvedl, že ozařování nádoru na prostatě trvá u konvenční fotonové terapie čtyřicet a více dní, což je pro pacienta velká zátěž. U protonového ozařování prý u drtivé většiny pacientů postačuje pět dní ozařování.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav