Ještě na začátku letošního roku se zdálo, že konzervativního kandidáta a velkého obdivovatele Margaret Thatcherové Francoise Fillona nemůže na cestě do Elysejského paláce nikdo a nic zastavit. S přehledem se umísťoval v průzkumech před šéfkou Národní fronty Marine Le Penovou a politologové předpokládali, že ve 2. kole ji porazí doslova „o parník“. Mezitím se však situace změnila a Fillonovi se již moc velké šance nedávají.
V rozletu někdejšího několikanásobného premiéra přibrzdila aféra, kterou francouzští novináři škodolibě a s odkazem na známou aféru Watergate nazývají jako „Penelopegate“. Penelope je jméno Fillonovy manželky, které měl dvaašedesátiletý politik coby poslanec posílat peníze za neexistující práci. Média přišla s tím, že si paní Fillonová měla přijít na půl milionu eur, aniž by ve skutečnosti „hnula prstem“. Další penízem údajně Fillon dávat i svému synovi.
Fillon sice obvinění časopisu Le Canard odmítl, ale v průzkumech se tato aféra na jeho prezidentské kandidatuře okamžitě projevila a aktuálně figuruje Fillon až na třetím místě. Podle průzkumu Ipsos-Steria Sopra i mnoha dalších zatím vítězí Marine Le Penová se 26 %, o pět procent za ní je nezávislý kandidát Emmanuel Macron a Fillonovi patří se ztrátou jednoho procenta na Macrona až třetí místo. Sedm z deseti respondenů navíc před pár dny uvedlo, že by měl z voleb odstoupit.
„Penelopegate“ značně nahrála Macronovi, který je považován za nezávislého kandidáta, byť hlavním manažerem kampaně je socialistický poslanec a sám Macron působil na postu ministra hospodářství v socialistické vládě. Teprve devětatřicetiletý politik je po problémech Fillona považován za horkého favorita voleb. Předpokládá se, že postoupí do druhé kola a tam jej proti Le Penové podpoří většina středových i levicových voličů.
Ale také Macron čelí různým podezřením, která mu prezidentskou kandidaturu znesnadňují. V médiích se mimo jiné objevily zprávy, že Macron podváděl svoji manželku s homosexuálním partnerem. Spolupracovníci Macrona si navíc stěžují, že proti němu vedou pomlouvačnou kampaň média podporovaná z Kremlu. Macron se profiluje jako velký zastánce Evropské unie a na rozdíl od Fillona a Le Penové se nevyjadřuje pro zrušení protiruských sankcí.
Olej do ohně navíc přilil před nedávnem také zakladatel serveru WikiLeaks Assange, který v rozhovoru pro ruský deník Izvestija tvrdil, že má k dispozici kompromitující informace na Macrona. Dle svých slov je objevil mezi e-maily Hillary Clintonové, jež WikiLeaks zveřejnil v průběhu prezidentské kampaně ve Spojených státech; podle jejích voličů a demokratické strany tak ovlivnil volby ve prospěch republikánského kandidáta Donalda Trumpa.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Provazník