„K dnešnímu článku Janka Kroupy publikovaném na zpravodajském serveru Seznam Zprávy o informačním systému pro elektronické dálniční známky se nemohu vyjádřit z důvodu ochrany utajovaných informací. Obecně mohu uvést na pravou míru snad jen to, že systém neměl být pouze e-shop. Ze zveřejněných informací je zcela zřejmé, že e-shop představoval jen nepatrnou část původní zakázky za zlomek celkové ceny (3 %),“ uvedl Kremlík.
Šlo podle něj o komplexní systém, jehož zavedení je schváleno zákonem, včetně data, od kterého musí být systém v provozu. „Odpovědnost za celý systém měl Státní fond dopravní infrastruktury jako samostatná instituce, do jejíž činnosti v oblasti zadávání veřejných zakázek nemohl ministr legálně zasahovat. Zprovoznění systému je zákonnou povinností, která vyplývá z novely zákona o pozemních komunikacích. Tato novela byla projednána a schválena Poslaneckou sněmovnou a Senátem. V podkladech k danému parlamentnímu tisku jsou veškerá relevantní data. Náklady na prvotní pořízení systému (ne pouze e-shopu) činily 104 mil. Kč, a nikoli 401 mil. Kč, jak je často nesprávně uváděno v mediálním prostoru. Výše nákladů na pořízení a provozování systému byla předmětem posouzení znalcem,“ dodal.
„Způsob zadání veřejné zakázky byl předmětem posouzení Národním bezpečnostním úřadem, který vycházel rovněž z doporučení Bezpečnostní informační služby. Zákonnost a přiměřenost postupu byly následně předmětem právní analýzy. Přestože považuji za zcela legitimní vést politickou diskusi o rozsahu a výši nákladů na zajištění obrany a bezpečnosti občanů, nelze zcela pominout zájmy státu v oblasti obrany a bezpečnosti, zvláště v době sílícího světového terorismu. Nelze rovněž pominout oprávněné zájmy státu v boji proti organizovanému zločinu a závazky České republiky vyplývající z členství v Severoatlantické alianci. Kvalita zajištění bezpečnosti občanů České republiky mi nebyla nikdy lhostejná, plně jsem důvěřoval bezpečnostním expertům Ministerstva dopravy a Státního fondu dopravní infrastruktury a státním institucím pověřeným zajištěním obrany a bezpečnosti občanů České republiky. Vydávat systém elektronických dálničních známek za ‚e-shop‘ bez znalosti souvislostí jsem považoval za mimořádně nekorektní. Vzhledem k citlivosti údajů v systému byl kladen rovněž mimořádný důraz na zajištění ochrany osobních údajů občanů,“ zmínil.
„Pevně věřím, že dojde ke zveřejnění všech dokumentů o již zrušené veřejné zakázce tak, aby se zamezilo šíření spekulací či nepravdivých informací, a že odborníci v oblasti informačních systémů a v oblasti obrany a bezpečnosti, jakož i veřejnost, si budou moci učinit nezávislý názor na tuto problematiku. Občané České republiky mají právo znát pravdu o všech skutečnostech veřejné zakázky, zamlčovat cokoli považuji v tuto chvíli za nesprávné. Odbornou a politickou diskusi o novém systému, zejména o rozsahu funkcionalit, považuji za zcela legitimní. Vítám politickou odvahu Karla Havlíčka, který v Poslanecké sněmovně zahájil jako první veřejnou politickou diskusi o bezpečnostních zájmech státu v oblasti informačních systémů a o nastavení hranice ingerence zpravodajských služeb v této oblasti,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef