Podle nich přijetí zákona v současné podobě povede k dalšímu prohloubení mezi křesťanskými občany a ostatní veřejností, což pro křesťany a občany této země bude zahanbením. Církve sice budou mít majetky, ale lidé k církvím nenáležející se k nim otočí zády, míní.
Ať se církve majetku vzdají
"Představitele církví pak vyzýváme, aby se vzdali alespoň části nárokovaného majetku," stojí v prohlášení, které podepsali například religionista Ivan Štampach, biskupka olomoucké diecéze Církve Československé husitské Jana Šilerová, psycholog Jeroným Klimeš či publicista Martin C. Putna. K výzvě se hlásí lidé z různých církví.
Zdůraznili, že neobhajují způsob, jakým vláda KSČ po únoru 1948 s církvemi jednala: "Respektujeme právo církví vlastnit majetek a uvědomujeme si nezbytnost ekonomického zajištění jejich rozmanité činnosti. Ale jako občané ctíme zároveň nábožensky neutrální charakter České republiky. Nesouhlasíme s tím, že církve se navrácením majetku ve spojení s odškodněním podle vládního návrhu dostanou do privilegovaného postavení oproti jiným právnickým osobám. To podle nás odporuje samotnému smyslu církví a staví na hlavu Kristovo učení. Jako následovníci Ježíše Krista máme nést kříž, třeba snášet i křivdu, a ne se domáhat starých privilegií".
SLEDUJEME téma: Miliardy pro církve
Veřejnost není podle průzkumů chystaným restitucím nakloněna. Mezi odpůrce patří také opoziční ČSSD, která navrhuje mimo jiné církevní fond, do něhož by byl majetek vložen. Provoz církví by se hradil z výnosů fondu. Štampach dnes ČTK řekl, že pozice sociální demokracie je mu blízká.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh