Děti hloupnou a strany melou. Školství podle Bucherta

09.12.2010 21:57 | Zprávy

Čeští žáci základních škol propadli v mezinárodním srovnání znalostí. Jejich vědomosti se navíc dokonce zhoršily nejvíc ze všech srovnávaných zemí. Wiliam Buchert ve svém článku na serveru Reflex.cz uvádí, že problém je ve státu. Ten prý nemá koncepci.

Děti hloupnou a strany melou. Školství podle Bucherta

Srovnání s názvem PISA (Programme for International Student Assessment) absolvovali žáci ve věku patnácti led ze 65 zemí světa. „"V rozmezí devíti let (2000-2009) se v České republice rapidně zmenšil počet žáků, kteří uvedli, že čtou denně nějakou dobu pro radost," stojí ve zprávě.

Politici nustále mění koncepce

„Politici a úředníci neustále měnili koncepce, na vzdělávání jde ve srovnání s mnoha státy málo peněz, tisíce dobrých učitelů prchlo z nedůstojných podmínek," tak vysvětluje problém českého školství Wiliam Buchert.

Ke skutečným reformám ale podle něj nedochází. "Politické strany a měnící se vlády neustále melou o reformách. Žádná zásadní vize ale v tomto případě nepřináší výsledky," píše. Ačkoli je problém nedostatečné kvality základního vzdělání znám již dlouho, stát proti tomu podle něj nic nedělá.

V jiných státech je investice do vzdělá

Buchert zmiňuje státy, které z průzkumu znalostí dětí vyšly nejlépe. „Není žádným překvapením, že řebříčkům zemí s lepšími školami a lepšími výsledky žáků dominují asijští tygři (Jižní Korea, Singapur, Hongkong, Japonsko, ale už i některé oblasti Číny, například Šanghaj)," jmenuje oblasti s nejlepšími výsledky. Vysvětluje to ochotou rodičů investovat do vzdělání.

Dalšími zeměmi, které z výzkumu vyšli dobře je i Kanada, Nizozemsko, Nový Zéland nebo i Estonsko. „Všechno jsou to země, které vzdělání a vzdělávání považují za investici do budoucího rozvoje země. U nás se o tom jen hovoří, před volbami strany vše slibují, pak skoro nic nedělají," píše Viliam Buchert.

Dále:

Zkoušky pro deváťáky jako motivace k učení, plánuje Dobeš

Kvůli státním maturitám se podle Dobeše bude měnit zákon

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kls

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

15:21 Seriál Limity: Žádná sláva. Peníze poplatníků přitom nešly jenom z ČT

ČT nepřestává diváky zásobovat novou tvorbou, ať už se jedná o pohádky nebo seriály. V novém roce je…