Devět procent. To je všechno. Předvánoční průzkum odhalil, jak vážně Češi berou víru

18.12.2019 22:40 | Zprávy

Blíží se Vánoce, jeden z nejvýznamnějších církevních svátků. Agentura STEM se proto pokoušela zjistit, kolik Čechů, Moravanů a Slezanů např. navštěvuje kostely alespoň o Vánocích a kolik lidí chodí do kostela pravidelně celý rok. Ukázalo se mimo jiné, že alespoň jednou měsíčně po celý rok navštěvuje kostel jen devět procent lidí. Z průzkumu také vyplývá, že roste počet lidí, kteří vítají, že se církvím vrací majetek.

Devět procent. To je všechno. Předvánoční průzkum odhalil, jak vážně Češi berou víru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kostel sv. Václava na Čechově náměstí

Jaký vztah mají Češi, Moravané a Slezané ke křesťanské víře? Pokud by se jejich pohled na křesťanské hodnoty měřil např. pravidelností návštěv kostela, ukázalo by se, že většině našeho národa jsou křesťanské hodnoty lhostejné, protože alespoň jednou měsíčně navštěvuje kostel jen devět procent respondentů uvedeného průzkumu.  

Stejné šetření však také ukazuje, že o vánočních svátcích dorazí do kostela asi 39 procent dotázaných. A 35 procent občanů deklaruje, že věří v Boha. Dá se tedy říci, že o Vánocích chodí do kostela i lidé, kteří v Boha nevěří.

Vazba mezi vírou v Boha a původem z nábožensky založené rodiny je velmi silná, avšak samozřejmě nikoliv bezpodmínečná. Čtvrtina občanů (26 %) věří v Boha a zároveň pochází z nábožensky orientované rodiny, ovšem desetina lidí (9 %) v Boha věří, i když jejich rodina vztah k náboženství neměla. Na druhou stranu téměř desetina dotázaných (7 %) v Boha nevěří, i když pochází z nábožensky založené rodiny. Podíl lidí, kteří věří v Boha, je stabilně vyšší mezi ženami (42 %) než muži (29 %), dále také mezi obyvateli moravských krajů (46 %, české kraje: 27 %) a u lidí starších 60 let (43 %). Aktuální data ukazují také vyšší podíl věřících ve věkové kategorii 30 až 44 let (38 %) než v minulém výzkumu z roku 2017 (31 %), teprve další výzkum ukáže, zda jde o rozdíl trvalejší povahy,“ uvedla agentura.

V souvislosti s vírou se také STEM lidí zeptal, jak se dívají na majetkové vyrovnání státu s církvemi. Podíl lidí, kteří mají za to, že se církvím má vracet majetek, vzrostl na 38 procent oproti 29 procentům z roku 2016. Zbývajících 62 procent lidí si však myslí, že by se církvím jejich majetek vracet neměl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Černochová na Primě: Nechci dopadnout jako paní Parkanová

14:54 Černochová na Primě: Nechci dopadnout jako paní Parkanová

V pořadu Partie na CNN Prima News ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hovořila o kauze spojené s…