Dalším problémem je strach z ekonomického kolapsu zemí, které by z eurozóny vystoupily. Přitom to zatím vypadá, že by to bylo naopak. A s tím související je strach z trhu, kritika ratingových agentur apod. „I velmi renomovaní ekonomové (Jeffrey Sachs) navrhují, aby Řecko splácelo dluh při výrazně nižší než tržní úrokové míře. Politici vyzývají k tomu, aby vládly vlády, nikoliv trh a ratingové agentury," píše Dlouhý. S nižším úrokem nesouhlasí s tím, že jde pouze o krátkodobý pozitivní efekt a připomíná, že oddělování domácí ekonomiky od světové způsobí jen zaostávání.
Nacionalismus tu bude vždycky, s eurem nebo bez
Posledním mýtem je pro Dlouhého strach z nacionalismu západní Evropy a nepřátelství mezi Francií a Německem ve chvíli, kdy se Evropa přestane integrovat. To ale Dlouhý kategoricky popírá. „Mír v západní Evropě nestojí a nepadá s eurem."
Pro Čechy tak autor momentálně nevidí jinou možnost než k eurozóně nepřistoupit, pokud by měnová unie nebyla zúženější než nyní. Jinak by totiž nemohl mít pozitivní efekt. Přesto je optimista. „Pořád ještě bych si však vsadil své peníze na to, že eurozóna přežije v dnešní podobě a všichni budeme společně pokulhávat dále," tvrdí.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: joh