Rozhodnutí ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) odvolat z funkce ředitele Národní galerie (NG) Jiřího Fajta vyvolalo mediální smršť. Povstala umělecká fronta, zorganizovala petiční akci a tlačí na premiéra, aby ministra Staňka za jeho rozhodnutí odvolal.
Babiš se dokonce s petenty sešel a konstatoval, že případný ortel nad Staňkem musí vynést šéf ČSSD Jan Hamáček, neboť ministr kultury je nominantem sociální demokracie.
V pátek ovšem přišla podstatná zpráva. Za Staňkovo rozhodnutí se postavila odborová organizace Národní galerie, která s odvoláním Fajta vyslovila jasný souhlas. A sdělila i konkrétní důvody, proč je dobře, že Jiří Fajt dostal padáka.
Odborový svaz jako jeden z důvodů správnosti Fajtova odvolání uvádí nekompetentní či podezřelou personální politiku a doslova personální zeměstřesení, která v galerii proběhlo.
“Poslední ekonomicko-provozní ředitel byl vybírán výběrovým řízením, kde hlavními kritérii bylo příslušné vysokoškolské vzdělání a kvalifikační předpoklady. Funkce byla z rozhodnutí GŘ obsazena osobou, která nesplňuje ani jeden tento požadavek,” prozrazují odboráři.
Za posledních pět let podle nich proběhlo rekordních pět reorganizací organizační struktury Národní galerie s tím, že mnohé z nich neodpovídaly platnému statutu NG.
“Tyto organizační změny významným způsobe zasáhly do odborné činnosti NGP a omezily její schopnost plnit zákonem dané odborné úkoly. Z našeho pohledu jsou všechny tyto okolnosti ukázkou neprofesionálního manažerského řízení této instituce,” píší odboráři.
Ze strany Fajta prý rovněž docházelo i k porušování platných zákonů. “Výše uvedenému způsobu vedení odpovídá | přístup k zaměstnancům, kdy docházelo k porušování zákoníku práce (neproplácení příplatků za práci o víkendech, nedodávání pracovních pomůcek v zákonem stanovených termínech). Plnění vládního usnesení v oblasti odměňování v roce 2019, kdy podle dopisu ekonomického náměstka MK obdržela NGP do rozpočtu finanční prostředky na navýšení mimotarifních složek zejména pro 1— 10 platovou třídu, nebylo naplněno,” konstatuje se v prohlášení. Zaměstnancům prý byly také kráceny odměny a docházelo zde k nerovnému přístupu.
“Je pro nás naprosto nepředstavitelná odměna, kterou si generální ředitel vyplatil za svou „kurátorskou a koncepční činnost“ koncem roku 2018. Ve výčtu výstav, za které si odměnu přidělil, však figurovaly i výstavy, které byly v rozporu s účelovým příspěvkem na oslavy „osmičkových výročí“, z něhož byly finance NG přiděleny. Nejvíce nás překvapuje autorská koncepce generálního ředitele u úspěšné výstavy Františka Kupky, která se v NG začala připravovat již za předchozího vedení a měla začínat ke Kupkovu výročí v roce 2017 v Praze a vyvrcholit v MoMa v New Yorku,” potvrzují odboráři jeden z hlavních argumentů ministra kultury.
Národní galerie, která je státní příspěvkovou organizací by dle svých odborů měla být garantem plnění a dodržování všech zákonných pravidel, které se na tyto organizace vztahují.
“Tato pravidla by měla být závazná pro všechny zaměstnance, zejména pro management instituce. Řada indicií ukazuje na závažná porušování zákonných norem ze strany odvolaného GŘ. Považujeme za nutné, aby krizový management NGP na tato pochybení reagoval, a doufáme, že budeme seznámení s výsledky auditní kontroly Ministerstva kultury ČR,” stojí v prohlášení, které podepsal odborový předák NG Pavel Piekar.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka