EU se ke stanovení zmíněného závazku rozhodla pod tlakem těch evropských států, které mají na obnovitelných zdrojích zájem, především Rakouska a Dánska, ale i Německa, Francie či Itálie. Stanovení zeleného cíle EU podle listu kritizuje také eurokomisař pro průmysl Günther Oettingher. Podle něj je představa, že Evropa, která bude mít v roce 2030 podíl pouhých 4,5 procenta na globálních emisích skleníkových plynů, zachrání svět, arogantní a stupidní.
Podle deníku se spor vede o to, zda výsledkem současné politiky budou přílišné náklady na drahé energie, nebo spíš pozitivní rozvoj technologií. Postoj, podobný českému, zastává také Velká Británie. Ta podle listu prosazuje technologickou neutralitu – soutěžit mají mezi sebou různé technologie, které se podílejí na snižování emisí. „Nejen obnovitelné zdroje, ale také jaderné elektrárny či podzemní úložiště uhlíkových emisí u klasických elektráren. Snižování emisí lze dosáhnout také nahrazením uhelných zdrojů plynovými,“ napsal list.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam