V rozhovoru pro Novinky.cz prezidentský kandidát nesouhlasí s tvrzením, že by byl v jeho pohledu na migrační krizi zásadní viditelný posun. V rozhovoru naopak uvádí mimo jiné, že je zcela konzistentní v postoji. Podle jeho slov je jeho „migrační rétorika“ například podobné té Mirka Topolánka – tedy apel na pomoc v zemích původu a výzva k nepřijímání každého uprchlíka. V reakci na svůj podpis výzvy „Vědci proti strachu a lhostejnosti“ říká: „Není tam žádný posun. Doporučuji každému, kdo zmiňuje Výzvu proti strachu a násilí, aby si ji nejdříve přečetl,“ říká Drahoš. Tomu výrazně oponuje Valenčík. „Nemá pravdu. A hodně nemá pravdu. Je to stylizace překračující hranice lži. Tehdejší dokument ‚Vědci proti strachu a lhostejnosti‘ byl tendenční, nevyvážený, místy až štvavý a napsaný účelově,“ kontruje proti těmto slovům Radim Valenčík na svém blogu a dodává, že tvrzení může doložit prostřednictvím své prognostické analýzy, kterou sepsal před dvěma roky s názvem „Uprchlíci probudili akademiky?“, kde podrobně analyzuje jednotlivé pasáže petice.
Původní zpráva zde.
„Jsme znepokojeni prudkým nárůstem xenofobních nálad ve společnosti a aktivitou extremistických skupin, které nemají dostatečnou protiváhu. Radikalizace společnosti skrze strach je podle nás jedno z největších nebezpečí, které nám v souvislosti s imigrační krizí hrozí,“ píše se v petici. Zde se Valenčík neubrání komentáři v tom smyslu, že je v první řadě důležité, proč tito obyčejní lidé vlastně mají strach a zda náhodou onen strach není odůvodněný. Valenčík se také kriticky vyjadřuje k tomu, že ve výzvě není nikde napsáno, jaká konkrétně rizika z imigrace vyplývají. Proto se na svém blogu táže: „Jak se chovat k těm uprchlíkům, kteří doložitelně odmítají náboženskou toleranci, případně dokonce i naše zákony? Proč nejsou formulována alespoň v obecné rovině kritéria, na základě kterých by ve vztahu k uprchlíkům stát využíval ty nástroje moci, které má k dispozici?“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: sla