Drahoš narazil na akademika, který před dvěma lety analyzoval výzvu vědců proti strachu. A ten svůj text nyní vytáhl

18.01.2018 20:35 | Zprávy

Radim Valenčík, vysokoškolský učitel, se na svém blogu vyjadřuje vůči současnému kandidátu na prezidenta Jiřímu Drahošovi, a reaguje tak na jeho obsáhlý rozhovor uveřejněný na Novinkách v Právu s názvem: „Drahoš: K migrační krizi se vyslovuji jasně. Vítač nejsem.“ Pozornost vysokoškolského učitele je upřena především na odpovědi týkající se otázek směřujících k výzvě „Vědci proti strachu a lhostejnosti“, kterou před dvěma roky Drahoš podepsal. Sám Valenčík tvrdí, že již tenkrát uvedl, že Drahoš podepsal lumpárnu.

Drahoš narazil na akademika, který před dvěma lety analyzoval výzvu vědců proti strachu. A ten svůj text nyní vytáhl
Foto: Vít Hassan
Popisek: Jiří Drahoš po prvním kole prezidentských voleb

V rozhovoru pro Novinky.cz prezidentský kandidát nesouhlasí s tvrzením, že by byl v jeho pohledu na migrační krizi zásadní viditelný posun. V rozhovoru naopak uvádí mimo jiné, že je zcela konzistentní v postoji. Podle jeho slov je jeho „migrační rétorika“ například podobné té Mirka Topolánka – tedy apel na pomoc v zemích původu a výzva k nepřijímání každého uprchlíka. V reakci na svůj podpis výzvy „Vědci proti strachu a lhostejnosti“ říká: „Není tam žádný posun. Doporučuji každému, kdo zmiňuje Výzvu proti strachu a násilí, aby si ji nejdříve přečetl,“ říká Drahoš. Tomu výrazně oponuje Valenčík„Nemá pravdu. A hodně nemá pravdu. Je to stylizace překračující hranice lži. Tehdejší dokument ‚Vědci proti strachu a lhostejnosti‘ byl tendenční, nevyvážený, místy až štvavý a napsaný účelově,“ kontruje proti těmto slovům Radim Valenčík na svém blogu a dodává, že tvrzení může doložit prostřednictvím své prognostické analýzy, kterou sepsal před dvěma roky s názvem „Uprchlíci probudili akademiky?“, kde podrobně analyzuje jednotlivé pasáže petice.

Původní zpráva zde.

„Jsme znepokojeni prudkým nárůstem xenofobních nálad ve společnosti a aktivitou extremistických skupin, které nemají dostatečnou protiváhu. Radikalizace společnosti skrze strach je podle nás jedno z největších nebezpečí, které nám v souvislosti s imigrační krizí hrozí,“ píše se v petici. Zde se Valenčík neubrání komentáři v tom smyslu, že je v první řadě důležité, proč tito obyčejní lidé vlastně mají strach a zda náhodou onen strach není odůvodněný. Valenčík se také kriticky vyjadřuje k tomu, že ve výzvě není nikde napsáno, jaká konkrétně rizika z imigrace vyplývají. Proto se na svém blogu táže: „Jak se chovat k těm uprchlíkům, kteří doložitelně odmítají náboženskou toleranci, případně dokonce i naše zákony? Proč nejsou formulována alespoň v obecné rovině kritéria, na základě kterých by ve vztahu k uprchlíkům stát využíval ty nástroje moci, které má k dispozici?“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: sla

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Myslíte, že bysme byli v bezpečí i bez NATO?

Nebo v NATO bez účasti USA? Já si to masivní zbrojení vysvětluju tak, že se Evropa i my probrali z toho, že nejde spoléhat jen na USA a snaží se zajistit naši bezpečnost. Souhlasím s vámi, že to možná až přehání, na druhou stranu roky tu obranu nikdo pořádně neřešil. Nebo vy myslíte, že posílení naš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

19:32 „Občanská společnost“ byla největší lží od roku 1989. Okamura, Macinka i Vidlák na jednom pódiu

„Nejvíc kope chcípající kobyla!“ Těmito slovy popsal Tomio Okamura stávající český politický režim, …