Volební účast v poledne činila 19,59 procenta voličů oproti 18,57 procentům v roce 2010 a 16,27 procenta v prvním kole před týdnem. Předchozí neděli vyjádřil nespokojenost s poměry svou neúčastí nakonec každý druhý volič, v případě mladých lidí mezi 18 až 24 lety dokonce volebního práva nevyužily dvě třetiny.
Hlasování se odehrává za výjimečného stavu vyhlášeného před měsícem po sérii dosud nejkrvavějších teroristických atentátů spáchaných ve Francii: útoky v Paříži ze 13. listopadu si vyžádaly 130 mrtvých a stovky zraněných. Volí se tak za zesílených bezpečnostních opatření.
V prvním kole byla FN nejúspěšnější
Krajně pravicová Národní fronta (FN) před týdnem dostala téměř 28 procent hlasů a těsně porazila republikány exprezidenta Nicolase Sarkozyho. Skoro pětiprocentní náskok měla před vládnoucími socialisty prezidenta Françoise Hollandea. Zatímco FN vyhrála v šesti regionech, republikáni byli úspěšní ve čtyřech a levice ve třech.
Dvoukolový systém regionálních voleb, zavedený mimo jiné jako pojistka proti úspěchům politických extremistů, dává šance představitelům umírněnějších stran uspět ve druhém kole. Republikáni i socialisté proto také burcovali voliče, aby dnes zabránili nástupu FN.
Podle odhadů by FN mohla ovládnout až tři regiony stejně jako socialisté, zatímco hlavním vítězem by se měla stát Sarkozyho formace ziskem nejméně sedmi krajů. Dosud naprostou většinu regionů kontrolovali socialisté a FN neměla žádný. Krajní pravice si tak s velkou pravděpodobností mocensky polepší.
Průzkumy slibují oběma Le Penovým porážku
Pozornost je upřena na oblast Nord-Pas-de-Calais-Picardie na severu Francie a na jižní region Provence Alpes Côte d'Azur, kde FN vedou do boje předsedkyně Marine Le Penová a její neteř Marion Maréchalová Le Penová. Obě v prvním kole porazily své soupeře ziskem dvou pětin hlasů, rekordním v dějinách uskupení. Průzkumy před druhým kolem však těmto představitelkám FN slibují porážku.
Tu má usnadnit i odstoupení socialistických kandidátů ve prospěch pravicových soupeřů v regionech, kde socialisté skončili jako třetí. Socialisté se tímto krokem snaží zabránit rozpolcení tábora odpůrců krajní pravice a znemožnit FN zopakovat týden starý úspěch. Sarkozyho republikáni však odmítli udělat totéž, poznamenala stanice BBC na svém webu. Podle jejího komentáře je tentokrát v mnoha regionech odstup mezi krajní pravicí a jejími soupeři minimální, a tak dnešní volby mohou změnit postavení FN ve francouzské politice. Úspěch Le Penové by zvýšil její šance v blížícím se souboji o Elysejský palác.
Le Penová hlasovala v Hennin-Beaumont na severu Francie, kde je jejím soupeřem ve druhém kole středopravý politik, exministr práce Xavier Bertrand. Šéfka FN o něm v kampani hovořila jako o „ministrovi nezaměstnanosti“, zatímco Bertrand ji označil za „kandidátku ustavičné konfrontace“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk