To, že jsou důchody českých seniorů nízké, je oficiálně potvrzený fakt. Podle parity kupní síly je Česká republika na 15. místě ze 24 hodnocených zemí, tedy ve srovnání se zahraničím. V loňském roce činila hranice chudoby 10 691 korun na jednoho samostatně žijícího seniora. Výše průměrného důchodu přitom byla 11 460 korun. Rozdíl mezi hranicí chudoby a průměrným důchodem tak činil jen něco přes 700 korun. Podle Zdeňka Pernese, předsedy Rady seniorů České republiky, přitom na průměrný důchod ale nedosáhne více než polovina (55 procent) starobních důchodců.
„České penze jsou nízké a mně se líbí, že si toho je Ivan Pilný vědom,“ sdělil Pernes v telefonickém rozhovoru ParlamentnímListům.cz poté, co si měl možnost přečíst rozhovor novopečeného ministra financí za ANO, který vyšel ve víkendovém Právu a jehož část o důchodcích si vyžádala pozornost renomovaného komentátora Aktuálně.cz Martina Fendrycha. „Zaujalo mne ale, jak Pilný naznačil, že by měli důchodci pracovat a například sekat trávu v parku,“ dodal ihned. „Pokud se týká sekání trávy, musím se ohradit, nejsem si totiž jistý, jestli to ti důchodci budou umět. Mně je například 70 a sekat trávu neumím, takže bych to dělat nemohl,“ dodal.
V Česku je přitom běžné, že důchodci již pracují. Tudíž zůstává otázka, na co Ivan Pilný ve svém rozhovoru vlastně narážel. Podle Pernese je pracujících důchodců v ČR asi 150 tisíc ze dvou milionů a čtyři sta tisíc osob, které pobírají starobní důchod. „Některé profese jsou zde dokonce ryze seniorské, bez kterých se český trh neobejde,“ dodal Pernes. Situace ohledně nedostatku pracovních sil, o které často referují média, však nahrává k tomu, aby senioři pracovali více. Tuto možnost Pilný v rozhovoru naznačil a potvrdil ji i Pernes. Nicméně to, že by měl důchodce pracovat, by se rozhodně podle Pernese nemělo stát normou. „Za 42 let práce a odvodů do systému by ty penze měly být dostatečně vysoké, ale my je nemáme dobře nastaveny,“ sdělil. Práce důchodců musí podle Pernese být jejich dobrou vůlí a nemá jít o ekonomickou potřebu.
To je však jen zbožné přání. Pracujících důchodců podle údajů Českého statistického úřadu v průběhu posledních dvaceti let výrazně přibylo a trend, zdá se, pokračuje. „Míra zaměstnanosti 65- a víceletých, která se v období 1995 až 2014 pohybovala od 3,7 do 5,3 procenta, v roce 2015 dosáhla 5,6 procenta, ve 2. čtvrtletí roku 2016 dokonce 6,4 procenta,“ napsal loni v září měsíčník statistického úřadu Statistiky a My. Počet seniorů v řídicích funkcích se podle statistiků zvyšuje, zatímco těch, kteří pracují fyzicky (řemeslníci, opraváři, obsluha strojů), spíše ubývá. Někteří důchodci k důchodu pracovat podle Pernese prostě musejí. „Týká se to zejména těch, kteří bydlí v Praze v neúměrně drahých nájemních bytech. Ti pracovat musejí,“ uvedl. Důvodem je podle něj i to, že dosud nemáme sociální bydlení, a stát tak selhal v bytové a sociální politice.
V další věci však Pernes s Pilným ostře nesouhlasí, a to je v ministrově tvrzení, „že penzijní systém dojede dřív nebo později, moje děti nebudou dostávat důchod“. „Tak to není a nebude. Já mu to nevyčítám, ale obecně bych si dovolil upozornit na to, že průběžný důchodový systém není žádná česká specialita, ale v podstatě tímto způsobem funguje celá Evropa. V celé Evropě řeší podobné otázky a zatím to nikdy a nikde nezkrachovalo. To je demagogie novinářů a prodejných ekonomů,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Pernes.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jonáš Kříž