Komise pro spravedlivé důchody, v níž jsou čtyři desítky poslanců, senátorů, úředníků, expertů a zástupců odborů, zaměstnavatelů či seniorů, se sejde potřetí. O dorovnání nižších penzí žen jednala už minule. Diskutovala o několika variantách. Většina se shodla na třech návrzích, které mělo ministerstvo práce rozpracovat. Patří mezi ně zavedení fiktivního vyměřovacího základu za dobu péče o dítě, sdílení důchodových nároků partnerů a prodloužení vyloučené doby do devíti let věku dítěte. Na asignaci pojistného, rozdílné valorizaci, nové dávce či státním příspěvku pro pečující většinová dohoda nebyla.
Ženy pobírají ve stáří méně než muži. Na konci prvního čtvrtletí podle údajů České správy sociálního zabezpečení průměrný důchod seniora činil 14.697 korun a seniorky 12.182 korun. Podle analýzy ministerstva práce za třetinu rozdílu může to, že ženy odcházejí podle počtu vychovaných dětí do důchodu dřív. Odpracují tak méně let a odvedou menší částku. Ze dvou třetin jsou pak na vině nižší výdělky žen. V průměru vydělávají o pětinu méně než muži.
Zadání a způsob práce komise kritizovali někteří opoziční politici i ekonomové. Podle nich je nutné věnovat se hlavně zajištění udržitelnosti penzí do budoucna. Lidé nad 65 let tvoří necelou pětinu obyvatel, na počátku 40. let by to měla být zhruba čtvrtina a od 60. let kolem 29 procent.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab