Ministr Marian Jurečka se v rámci vládních reforem chystá zásadně měnit pravidla pro vyplácení důchodů. Po jednorázovém snížení valorizace by se tak jednalo o další snížení životní úrovně seniorů. Už je známo, jak by tyto změny měly vypadat?
Ano, ministr Jurečka tyto změny představil již veřejně. Jde o návrh na trvalé a výrazné snížení zákonných valorizací, řádných i mimořádných. Oboje v SPD zcela jasně odmítáme.
Jurečkův návrh snižuje rozsah řádné valorizace ze současného procentuálního poměru odpovídajícího polovině růstu reálných mezd na třetinu tohoto růstu a mimořádné valorizace rovnou ruší a nahrazuje je tzv. sociálním příspěvkem na časově omezenou dobu maximálně šesti měsíců, který by se nestal součástí výše důchodů nastálo a byl by u všech příjemců důchodů mnohem nižší než objem současné zákonné mimořádné valorizace. Toto opatření by přineslo markantní zhoršení příjmové a existenční situace všech důchodců – a nejvíce těch nízkopříjmových a středněpříjmových.
Mohlo by také docházet i k tak absurdním situacím, že po odebrání tohoto sociálního příspěvku vždy k 31. 12. daného kalendářního roku a po následné řádné valorizaci k 1. 1. by v závislosti na růstu inflace a reálných mezd mohlo dojít i ke snížení důchodů u všech jejich příjemců.
Současně si musíme uvědomit, že v situaci, kdy reálné mzdy klesají, nebudou se v tomto parametru (zvyšování důchodu o část růstu reálných mezd) důchody třeba i několik let zvyšovat vůbec, a jejich růst bude tedy mnohem nižší než v minulých letech i tehdy, pokud by vláda schéma valorizací neměnila vůbec.
My v SPD požadujeme, aby institut mimořádných valorizací důchodů zůstal zachován a aby tento typ valorizací probíhal vždy o plný růst inflace tzv. důchodcovského spotřebního koše. A aby navýšení důchodu formou mimořádné valorizace bylo trvalé.
U valorizací důchodů jsme ochotni jednat maximálně o takové jejich změně, která by jejich mechanismus nastavila co možná nejspravedlivěji – tak aby nepoškozoval nízkopříjmové důchodce, k čemuž nyní dochází.
Proto už dlouho navrhujeme, aby byla v rámci valorizací co nejvíce zvyšována, v závislosti na růstu míry inflace a reálných mezd, o stejnou finanční částku (vypočtenou například z aktuálního průměrného důchodu) základní složka důchodů, která je pro všechny jejich příjemce jednotná. Při současném zachování určité míry zásluhovosti.
Ministr chce zvýšit minimální dobu práce pro odchod do předčasného důchodu na 40 let z dosavadních 35. Souhlasila byste s tím?
Co se týče parametrů systému předčasných důchodů, uznáváme určitou potřebu jejich mírné úpravy směrem k jejich spravedlivějšímu nastavení, tak aby předčasný důchod nebyl výhodnější a vyšší než řádný důchod. Což se nyní někdy děje.
Ohledně úpravy předčasných důchodů ministr Jurečka zde nenavrhuje pouze prodloužení doby odvádění důchodového pojištění z 35 na 40 let, ale ještě další tři zpřísňující podmínky: právo na odchod do předčasného důchodu maximálně tři roky před vznikem nároku na řádný důchod namísto současných pěti let, jednotný (a vyšší, než je tomu teď) koeficient krácení výše důchodu po celou jeho předčasnou fázi a také výrazné omezení valorizace předčasných důchodů pouze na základní složku důchodu, která představuje významně menší část valorizace.
My jsme ochotni jednat o některých z těchto podmínek a jejich podobě, ale jen s tím, že je pro nás vyloučené, aby byly uplatněny do zákona všechny současně. Naprosto pak odmítáme to, aby předčasné důchody byly valorizovány jen částečně. To je diskriminační a možná i protiústavní návrh. A naprosto nedůvodně nespravedlivý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo