Dvojí metr: Když žádáte v Německu o trvalý pobyt a zalžete o své identitě, máte velký problém. Když stejné provede žadatel o azyl...

25.01.2019 10:53 | Zprávy

Statistiky uvádějí, že každý druhý žadatel o azyl v Německu nemá doklady. Falešná identita migrantů německým úřadům, které s nimi jednají, také nevadí. Nepravdivé údaje o identitě v tomto případě úřady trestně nepostihují. Naopak je tomu v případě toho, kdo by chtěl v Německu získat povolení k trvalému pobytu a uvedl by nepravdivé údaje. Ten už se trestného činu dopouští.

Dvojí metr: Když žádáte v Německu o trvalý pobyt a zalžete o své identitě, máte velký problém. Když stejné provede žadatel o azyl...
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Obchody v Německu čelí nájezdům migrantů pravidelně

Německé úřady se musely ohledně věku, osobních údajů a státní příslušnosti u žadatelů o azyl spoléhat jen na to, co do dokumentů sami uvedli. A to bez ohledu na to, zda data byla pravdivá, nebo ne. V první polovině loňského roku úřady k žádostem o azyl v osmapadesáti procentech neměly k dispozici doklady nebo pas.

Často se tak stává, že žadatel uvede nižší věk nebo jinou národnost. Žádostem mladistvých a nezletilých nebo občanům států, jako je Sýrie, Irák, Írán, Somálsko nebo Eritrea, úřady většinou spíše vyhoví. Zjednodušeně řečeno, azyl v Německu získá spíše sedmnáctiletý Eritrejec než Nigerijec, kterému je ve skutečnosti čtyřicet let, dodává MF Dnes.

Kvůli tomu úřady ztrácejí přehled o skutečné identitě osob, o jejichž dalším pobytu v Německu rozhodují. Na související bezpečnostní rizika už delší dobu upozorňují mimo jiné spolkové země, v nichž pak tito lidé žijí.

„Nečestné chování žadatelů o azyl s sebou nese vysoké bezpečnostní riziko pro právní stát,“ varuje ministr vnitra a vicepremiér Meklenburska-Předního Pomořanska Lorenz Caffier. Ostatní ministři vnitra mu dávají za pravdu, stejně jako Horst Seehofer. „Dosud jsme s Ministerstvem spravedlnosti nedokázali nalézt shodu. Z hlediska veřejného pořádku chceme nicméně falšování údajů v azylovém řízení zastavit,“ uvedl Seehofer.

Změna je ale v nedohlednu. I když je Ministerstvo vnitra Spolkové republiky Německo nakloněné k tomu jí udělat, naráží na odpor ze strany Ministerstva spravedlnosti. To stále zaujímá odmítavý postoj a jako důvod svého postoje uvádí jen potenciálně vyšší ochotu žadatelů při vlastní beztrestnosti poukazovat na nepravdivé údaje ostatních. Loni požádalo o azyl v Německu necelých 186 tisíc lidí, tedy o sedmnáct procent méně než o rok dříve.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…